e-Festiwal Muzykofilia | Edycja IV: pogranicza muzyki

Kiedy

28.11.2020
sobota | godz. 19:00

Gdzie

Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Zaplanowany na 28 listopada 2020 roku festiwal z publicznością odwołany | Możliwość zwrotu zakupionego biletu w kasie Dworu Artusa po zakończeniu kwarantanny oraz w bileteriach zgodnie z ich regulaminem (goout, biletyna, kupbilecik) | 28 listopada 2020 roku o godz. 19:00 na Facebooku Dworu Artusa bezpłatna transmija online koncertu

Festiwal Muzykofilia jest kontynuacją trzech poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia muzycznego o międzynarodowym statusie.

Tym razem festiwal odbędzie się w świecie wirtualny! W trakcie transmisji online na artusowym Facebooku zaprezentowane zostaną koncerty instrumentalistów z Polski, Niemiec i Austrii, działających na polu muzyki współczesnej, improwizowanej i elektronicznej. W ramach festiwalu organizatorzy co roku skupiają się na innym określonym motywie przewodnim, którym tym razem jest „pogranicze”.

„Pogranicze” to słowo-klucz współczesnej humanistyki, które można rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę zarówno jego aspekt geograficzny, historyczny, kulturowy, jak i metafizyczny. Pogranicze jest czynnikiem, który wzbogaca tożsamość, wyzwala tolerancję, wolność i odpowiedzialność oraz tworzy kulturowe układy dialogowe. To platforma komunikacji międzykulturowej, rozumiana jako proces przekraczania granic kultury i tradycji własnej, na rzecz eksploracji innych kultur i obyczajowości, z poszanowaniem wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Historia Torunia, miasta, które jest siedzibą Festiwalu Muzykofilia, istotnie wpisuje się w problematykę „pogranicza”. W historycznie zmiennym obszarze Torunia, od XIII wieku występowała ciągła wymiana etniczna i kulturowa ludności pochodzącej z terenów państwa zakonnego w Prusach, Śląska, Westfalii, Saksonii, Turyngii, Czech i Moraw, Holandii oraz Polski.

Termin „pogranicze’ w muzyce odnosi się z kolei do eksperymentów, improwizacji, innowacji, niekonwencjonalnych zestawień, poszukania nietradycyjnych technik wydobywania dźwięku czy przenikania różnych światów muzycznych. Wszyscy zaproszeni muzycy są  ekspertami w eksploracji muzyki instrumentalnej, instrumentów akustycznych i elektronicznych, których bogactwo i rozpiętości brzmieniowe są przeogromne. Przekraczanie granic w muzyce jest związane z ich pragnieniem wolności – osobistej, politycznej, wyobraźni.

Program koncertów:

  1. Jacek Buhl (perkusja) i Jarosław Majewski (kontrabas) + Basia Żach (visuals)
  2. Peter Votava (elektronika) i Rafał Iwański (instrumenty perkusyjne)
  3. Reinhold Friedl (fortepian)
  4. Kwintet: Friedl-Votava-Iwański-Buhl-Majewski

Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji PZU i Goethe-Institut w Warszawie.


Kliknij i przenieś się do artusowego


Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia.

Dyrektor artstyczny: Rafał Iwański

Koordynatorka: Olga Boś

Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotels, Manekin

Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, GLISSAND, nowamuzyka.pl, NOWE IDZIE OD MORZA, proanima.pl

Jeśli chcielibyście w tym trudnym i niepewnym okresie wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz Artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  Toss a coin to Artus & Artists  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!