Festiwal Muzykofilia. Edycja III: ars elektronika (17-18.05.2019)

Kiedy

Od 17.05.2019 piątek | godz. 16:00
do 18.05.2019 sobota | godz. 16:00

Gdzie

Sala Wielka, Sala Mała

Bilety

20zł / normalny
Bilet na jeden dzień festiwalu: 20 zł. Karnet na cały festiwal: 30 zł

Festiwal Muzykofilia. Edycja III: ars elektronika jest kontynuacją dwóch dobrze przyjętych poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia – I: człowiek-głos-instrument (2016) oraz II: natura dźwięku (2018). W 2019 roku wydarzenie prezentuje oryginalnych artystów dźwięku, kompozytorów i instrumentalistów, tworzących autorską muzykę elektroakustyczną. Za każdym razem skupiamy się na określonym motywie przewodnim, którym tym razem jest szeroko rozumiane instrumentarium elektroniczne, także w zestawieniu z instrumentami akustycznymi.

Poprzez realizację trzeciej edycji festiwalu, chcemy zwrócić uwagę na fakt, że projektowanie i budowanie instrumentów elektronicznych, ich programowanie i zestawianie ze sobą w różnych konfiguracjach oraz realizacja nagrań to integralne i wewnętrzne składniki procesu kompozytorskiego w ramach warsztatu muzyki elektroakustycznej. Ponadto jako pomysłodawcy Festiwalu od początku chcieliśmy prezentować głównie repertuar żyjących kompozytorów, zakładając, że żywy kontakt z nimi niesie za sobą niezwykłe walory poznawcze i edukacyjne.

W trakcie festiwalu wystąpią artyści wizjonerzy, eksperymentatorzy multiinstrumentaliści i konstruktorzy, wybitni przedstawiciele muzyki współczesnej. Koncertom towarzyszyć będą wykłady poszerzające to pasjonujące zagadnienie jakim jest specyfika muzyki elektronicznej i elektroakustycznej.

Pierwszego dnia (17.05) wystąpią:

  • godz. 18.00, Sala Mała Dworu Artusa, wykład: „Kinetyka przestrzeni dźwiękowej” (prof. dr hab. Marek Chołoniewski, Akademia Muzyczna w Krakowie)
  • godz. 19.00, Sala Wielka Dworu Artusa, koncerty: Radio Noise Duo (PL), Anna Zielińska (PL), Marek Chołoniewski (PL), Mike Majkowski (AU/PL)

Radio Noise Duo (Polska) – Tomasz Misiak / Marcin Olejniczak

Duet poszukujący inspiracji w żywiole elektryczności, szumach radiowych i amplifikowanych przedmiotach codziennego użytku. Wcześniej muzycy związani z takimi grupami jak kalEka (Misiak) czy Monopium (Olejniczak), realizowali również projekty solowe.

Anna Zielińska (Polska)

Skrzypaczka, improwizatorka, twórca muzyki do performance’ów, instalacji, filmów i spektakli teatralnych. Dokonała kilkudziesięciu polskich i światowych prawykonań utworów solowych, z orkiestrą i z elektroniką powstałych w XX i XXI wieku oraz wielu prezentacji utworów polskich za granicą, a także nagrań dla Polskiego Radia i stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach.  Na Festiwalu Muzykofilia Anna Zielińska zaprezentuje autorski projekt ElectroZiółka, dla którego inspirację stanowi szeroko rozumiana natura kontrastująca z elektroniką.

www.annazielinska.eu

Marek Chołoniewski (Polska)

Urodzony w 1953 w Krakowie, ukończył studia gry na organach, teorii muzyki i kompozycji (B. Schaeffer) oraz muzyki elektronicznej w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2005 roku założył Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PSeME. W Akademii Muzycznej w Krakowie pracuje od 1976, a od 2000 jest kierownikiem Studio Muzyki Elektroakustycznej SME. Od 2012 prowadzi Pracownię Audiosfery Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Pisze muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i TV, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych.

www.studiomch.art.pl

Mike Majkowski (Australia/Polska)

Australijski kontrabasista i artysta dźwięku polskiego pochodzenia, urodzony w 1983 r. w Sydney, obecnie mieszkający w Berlinie. Od 2001 r. Majkowski pracuje na polu muzyki improwizowanej i poszukującej, jako wykonawca, kompozytor i organizator. Występował w Australii, Nowej Zelandii, Wietnamie, Europie, Afryce, Ameryce. Podczas Festiwalu Muzykofilia 2019 Majkowski zaprezentuje swój nowy, solowy projekt, w którym gra zupełnie nową elektroniczną konfigurację analogową, wykorzystującą akustyczne źródła dźwięku oraz nagrania terenowe.

www.mikemajkowski.bandcamp.com

Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia. Strona internetowa organizatora: www.muzykofilia.pl 

Dyrektor artstyczny: Rafał Iwański

Koordynatorka: Olga Boś

Oprawa graficzna: Anna Pilewicz / Rekwizytornia Drzew

Patronat medialny: TVP Kultura, Polskie Radio PiK, Glissando, nowamuzyka.pl, popupmusic.pl, Hard Art, noweidzieodmorza.com 

Drugiego dnia (18.05) wystąpią:

  1. Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
  • godz. 18.00, Sala Mała Dworu Artusa, wykład: „Konkretne korzenie elektroniki” (dr hab. Tomasz Misiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
  • godz. 18.30, Sala Mała Dworu Artusa: „AKUSMATA – prezentacja wytwórni Antenna Non Grata” (Marcin Olejniczak i Tomasz Misiak)
  • godz. 19.00, Sala Wielka Dworu Artusa, koncerty: Jeff Gburek (US/PL), Siedl/Cao (AT/VN), Pierre Bastien (FR)
  1. Pers, ul. Mostowa 6
  • godz. 23.00, live / dj set: DREN (PL), Drgs_23 (PL)

Jeff Gburek (USA/Polska)

Amerykański kompozytor, gitarzysta, improwizator, field-recordingowy rejestrator, poeta i podróżnik. Specjalista od preparowania analogowych instrumentów, manipulowania elektronicznymi zabawkami i łączenia ich muzycznych emanacji w spójną dźwiękową fakturę. Udzielał się też jako instrumentalista i sound-designer teatru Butoh-dance „Djalma Primordial Science”. Podróżował po Japonii, gdzie poznał Min Tanaka oraz mistrza tańca butoh – Kazuo Ohno. Stamtąd trafił na Bali i Javę by studiować muzykę gamelan.

www.jeffgburekprojects.bandcamp.com

Siedl/Cao (Austria/Wietnam)

Elektroakustyczny duet który tworzą: wietnamska pianistka i artystka elektroniczna Cao Thanh Lan, grająca na marksofonie/cytrze oraz Gregor Siedl grający na klarnecie, saksofonie i innych instrumentach dętych. Klarnet i cytra są powszechnie znane z muzyki folkowej na całym świecie. Duet występował w Europie, Azji, Ameryce i Australii. Artyści obecnie uważani są za jednych z najwybitniejszych przedstawicieli austriackiej muzyki współczesnej (nagroda “The New Austrian Sound of Music” 2018-2019).

www.siedlcao.com

Pierre Bastien (Francja)

Francuski kompozytor, multiinstrumentalista, konstruktor, autor instalacji dźwiękowych. Swoje muzyczne mechanizmy i wynalazki buduje od lat 70., jednocześnie jest też praktykującym muzykiem z dużym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii dźwięku.

www.pierrebastien.com

DREN (Polska)

DREN tworzą pochodzący z Trójmiasta Natt i Akton. Projekt powstał na początku 2018 roku na bazie wspólnej fascynacji black metalem i jazzem. Odmienność charakterów i różne postrzeganie muzyki doprowadziła do synergii, której obecność jest mocno odczuwalna zarówno w produkcjach studyjnych, setach DJ-skich, jak i podcastach. 25.03.2019 ukazał się debiutancki krążek „time & form”, który cechuje swoisty eklektyzm.

Drgs_23 (Polska)

Pod tym aliasem kryje się Maciej Mehring. Muzyk, wokalista i producent muzyczny. Współwłaściciel wydawnictwa Zoharum – new experimental art. Związany od wielu lat ze sceną industrialną. Toteż w swoich setach często miksuje repertuar w znacznej mierze oparty o tego typu dźwięki – industrial, tribal, electro.