III Festiwal Czango w Polsce | Wernisaż wystawy ceramiki artystycznej Marii Petrás

Kiedy

14.10.2022
piątek | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna od 14 października 2022 roku do 4 listopada 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00

Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango –jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem, poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Czango. W 1990 roku przeniosła się na Węgry, gdzie uczęszczała do Budapeszteńskiej Szkoły Sztuki Użytkowej, specjalizując się w ceramice. Bogactwo jej twórczości przejawia się w łączeniu elementów różnych okresów historii sztuki. W danym dziele możemy odnaleźć fragmenty rzeźby antycznej, sztuki kościelnej średniowiecza, jak również charakterystyczne elementy sztuki ludowej. W jej figurkach dostrzeżemy także elementy tradycyjnego stroju mołdawskiego: tradycyjną chustkę, pasma koralików, wstążki z ubranka niemowlęcia. Jej wspaniałe ceramiczne dzieła, wyrażające jej duszę, znajdują się na całym świecie.

Mária Petrás – śpiewaczka ludowa, ceramiczka, laureatka prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinia Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Miała dotąd ponad 300 wystaw w Europie i na świecie. Poza wystawami i występami Mária zawsze była i jest zaangażowana w pracę społeczną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney.

W ramach Festiwalu 14 października o godz. 20:00 odbędzie się także Koncert Márii Petrás „Od wschodu do zachodu słońca” – tradycyjne pieśni Czangów.

Szczegółowe informacje o Festiwalu i Artystce na stronie www.czango.pl


Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.