III Festiwal Czango w Polsce | Zajęcia artystyczne dla dzieci „W kręgu Karpat”

Kiedy

Od 15.10.2022 sobota | godz. 11:00
do 15.10.2022 sobota | godz. 12:30

Gdzie

Dwór Artusa

Bilety

10zł / normalny
Wydarzenie archiwalne
Koszt: 10zł/1 dziecko + 1 opiekun bezpłatnie

W pakiecie: jedne warsztaty rękodzielnicze (45 minut) i jedne muzyczno-taneczne (45 minut)

 

Czas trwania: 45 minut x 2 warsztaty = 1,5h

  1. 11:00-11:45
  2. 11:45-12:30

Filc spotyka koralik – sobota 11:00-11:45

Filc to jedna z najstarszych tkanin znanych ludzkości. Jej surowcem jest wełna, czyli sierść owcy. Podobnie jak w czasach starożytnych, filc może być dziś wykorzystywany do produkcji schronień, tekstyliów domowych, odzieży – od kapeluszy po płaszcze i obuwie – ale także drobnych przedmiotów, zabawek i biżuterii. Właściwości włókien wełnianych pozwalają na przekształcenie ich w całkowicie zwarty materiał pod wpływem wody i mieszania – proces filcowania. To jest właśnie magia rzemiosła, której mogą doświadczyć ci, którzy chcą tworzyć.

Biżuteria z koralików jest ważnym dodatkiem do tradycyjnych węgierskich strojów. Koralikowe kołnierze, koralikowe naszyjniki, paski i biżuteria wykonana różnymi technikami są typowe dla lokalnego stroju ludowego. Koraliki można wykorzystać na wiele sposobów – mogą być sznurowane, tkane, przyszywane, haftowane. Nie mówiąc już o różnorodności kształtów, materiałów i rozmiarów koralików. Podczas sesji można spróbować prostych technik sznurowania.

Z dziećmi w wieku 3-6 lat wykonujemy małe filcowe przedmioty: magiczne oko, małego węża czy bransoletkę. Ze starszymi dziećmi i dorosłymi możemy wykonać filcowe opaski i biżuterię.

Prowadzące:

Kata Reiner – filcownik, prowadząca warsztaty rękodzielnicze, nauczycielka tańca. Miałam dziesięć lat, gdy urodziła się moja siostra, która stała się moją pierwszą entuzjastką i uczestniczką moich zajęć rękodzielniczych, moich pierwszych sesji rękodzielniczych. W szkole podstawowej uczęszczałam na zajęcia z rysunku, w liceum byłam uczennicą plastyki, później ukończyłam kurs prowadzenia zabaw ludowych, a następnie zostałam ludową filcarką.

Ágota Hegedűs – artystka emalii, kaletnik ludowy, arteterapeuta, instruktor rękodzieła. Regularnie prowadzę kursy zawodowe i warsztaty rzemieślnicze, gdzie staram się czerpać dekoracje z tradycyjnych węgierskich motywów ludowych. To dążenie jest również fundamentalne przy projektowaniu moich własnych kreacji. Prowadząc zajęcia szukam i staram się pomóc w uzdrawiającym, rehabilitującym działaniu pracy twórczej w duszy człowieka.

 

Karpackie zabawy taneczno-muzyczne – sobota 11:45-12:30

Dzieci będa miały okazję poeksperytemntować ze swoim ciałem – poprzez różne ćwiczenia oddechowe, głosowe, ruchowe, w tym taneczne.

Dzieci zamienią się w karpackie zwierzęta, krasnoludki, będą miały okazję poznać ciekawostki geograficzne i historyczne o Karpatach, a także o karpackich legendach.

Prowadzący: Taras Andrusewicz – urodzony we Lwowie, dyrygent chóru i pianista, miłośnik Karpat. Ukończył Akademię Muzyczną we Lwowie, Studium w Drohobyczu i Prawosławne Seminarium Duchowne w Kijowie. Interesuje się psychologią rozwoju i lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Przez 10 lat prowadził muzykoterapię w Stowarzyszeniu „Arka” w Borysławiu na Ukrainie.

 

Szczegółowe informacje o prowadzących na stronie www.czango.pl

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/


Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.