III Festiwal Czango w Polsce | Mária Petrás „Od wschodu do zachodu słońca” – tradycyjne pieśni Czangów | Koncert

Kiedy

14.10.2022
piątek | godz. 20:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

40zł / normalny
30zł / ulgowy
Wydarzenie archiwalne
Bilety na koncert: 30 zł/ulgowy, 40 zł/normalny | Osoby posiadające bilet z koncertu danego wieczoru, mają wstęp wolny na potańcówkę | Karnet na piątek (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 40 zł/ulgowy, 60 zł/normalny | Karnet na sobotę (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 50 zł/ulgowy, 70 zł/normalny | Karnet na piątek i sobotę + niedzielny spływ: 170 zł | Bilety ulgowe: osoby z kartą Nauczyciela, Dużej Rodziny, studenci, dzieci i młodzież do lat 18 oraz 65+ | Cena specjalna dla grup zorganizowanych – kontakt pod emailem czango@aerisfuturo.pl | Osoby obchodzące urodziny danego dnia – bezpłatnie | Dla uchodźców z Ukrainy pula darmowych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem czango@aerisfuturo.pl. Odbiór przed samym wydarzeniem

„Polak Węgier – dwa bratanki” – to hasło jest znane każdemu z nas. Jakie są jednak jego korzenie? Co łączy nasze kultury? Nadchodząca edycja Festiwalu Czango, odbywająca się pod hasłem „W kręgu kultury karpackiej” z pewnością uwrażliwi nas na mnogość pokrewieństw między polską i węgierską obyczajowością.

W przepiękną  podróż w czasie i przestrzeni zabierze nas najlepsza i najsłynniejsza Artystka ludu Czango – Mária Petrás – śpiewaczka ludowa, ceramiczka, laureatka prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinia Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest węgierskim odpowiednikiem Cesarii Evory bądź Marii Siwiec. W trakcie koncertu Artystka zaprezentuje tradycyjne melodie mołdawskich Czangów, pochodzące z czystego źródła od przodków. Przekaże Wam także dźwięki i nastroje ze starego świata Czangów pełne miłości i pokoju.

Mária Petrás w dzieciństwie, ucząc się języka ojczystego, chłonęła jednocześnie pradawne mołdawskie pieśni węgierskie, ballady, pieśni gregoriańskie z autentycznym sposobem prezentacji. Jej sposób śpiewania jest zgodny z bogatym kolorowym stylem najlepszych wiejskich śpiewaków tego regionu, który podziwiało wielu folklorystów i muzyków, takich jak Béla Bartók. Urodziła się w 1957 roku w wiosce Diószén w Mołdawii, regionie leżącym w granicach Rumunii. To okolica zamieszkana przez Czangów, mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Czangowie przybyli oni na tereny historycznej Mołdawii na przełomie XIII i XIV w. i mówią dialektem języka węgierskiego. Przez wiele lat Czangom nie pozwalano na pielęgnowanie własnej kultury. W przeciwieństwie do prawosławnej większości Rumunów są katolikami i od czasów osiedlania się w Mołdawii to wiara odgrywała ważną i spajającą rolę.

Artystka wystąpi solo, jak i z towarzyszeniem muzyków, m.in. Farkas Gyulai, Gergely Sámsondi Kiss – skrzypce, koboz, Róbert Kerényi – flety.

Przed koncertem o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy ceramiki Marii Petras. Wstęp wolny.

Kuratorami koncertu jest Joanna Mieszkowicz, Gergely Sámsondi Kiss.

Szczegółowe informacje o Festiwalu i Artystce na stronie www.czango.pl

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/


Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.