III Festiwal Czango w Polsce | Antywarsztaty tańców Czango z regionu Mołdawii i Gimeszu

Kiedy

Od 15.10.2022 sobota | godz. 10:30
do 15.10.2022 sobota | godz. 14:00

Gdzie

Dwór Artusa

Bilety

15zł / normalny
10zł / ulgowy
Zajęcia od 10 roku życia | Zajęcia dla grupy początkującej - godz. 12:30-14:00 | Zajęcia dla grupy zaawansowanej - godz. 14:30-16:00 | Bilety - 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny | Karnet na piątek (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 40 zł/ulgowy, 60 zł/normalny | Karnet na sobotę (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 50 zł/ulgowy, 70 zł/normalny | Karnet na piątek i sobotę + niedzielny spływ: 170 zł | Bilety ulgowe: osoby z kartą Nauczyciela, Dużej Rodziny, studenci, dzieci i młodzież do lat 18 oraz 65+ | Cena specjalna dla grup zorganizowanych – kontakt pod emailem czango@aerisfuturo.pl | Osoby obchodzące urodziny danego dnia – bezpłatnie | Dla uchodźców z Ukrainy pula darmowych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem czango@aerisfuturo.pl. Odbiór przed samym wydarzeniem

Dlaczego antywarsztaty? Zamiast drobiazgowego analizowania technicznych aspektów każdego tańca i każdej pieśni na naszych antywarsztatach zanurzymy się w tańcu, tak jak od wieków robiło się to na wsi – spędzając wspólnie czas! Najważniejsze pozostaną treści i emocje, których doświadczamy i dzięki którymi się komunikujemy!

Większość tańców Czango tańczy się w kręgu, więc nie trzeba mieć partnera lub partnerki. Kroki są proste, choć żywiołowe tempo może przyprawić o zawrót głowy. Wszyscy uczestnicy swoim wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem stworzą wspólny taniec. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca.

O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów.  Będą także tańce w parach, ale u Czangów jedność tańczących w parach jest ściślejsza niż w innych regionach. Tak samo muszą trzymać jeden drugiego, współpracować demokratycznie, podobnie jak podczas tańca w kręgu. U mołdawskich Czangów pary tworzą krąg. Para lub prowadzący mężczyzna ma obowiązek pilnować innych i współpracować z nimi. Taniec w parach przejął charakterystyczne cechy tańca w kręgu.

Nauczymy się także krótkich przyśpiewek, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca!

Antywarsztaty poprowadzi dla Was Előd Molnár i Kata Reiner. Muzyką, śpiewem i tańcem zajmie się dla Was kapela Szépszerével.

Szczegółowe informacje o prowadzących i kapeli na stronie www.czango.pl

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/


Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów z Torunia, Kamienica Inicjatyw z Torunia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia z Torunia, Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska, Toruńscy Flisacy, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe.