III Festiwal Czango w Polsce | Antywarsztaty tańców i muzyki Czango

Kiedy

Od 15.10.2022 sobota | godz. 12:30
do 15.10.2022 sobota | godz. 16:00

Gdzie

Dwór Artusa

Bilety

15zł / normalny
10zł / ulgowy
Wydarzenie archiwalne
Zajęcia od 10 roku życia | Zajęcia taneczne dla grupy początkującej i zaawansowanej - godz. 12:30-14:00 i godz. 14:30-16:00 | Zajęcia muzyczne dla grupy początkującej (skrzypce) i zaawansowanej (flet) – godz. 12:30-14:00 | Zajęcia muzyczne dla grupy początkującej (dwie grupy skrzypiec) – godz. 14:30-16:00 | Bilety - 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny | Karnet na piątek (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 40 zł/ulgowy, 60 zł/normalny | Karnet na sobotę (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 50 zł/ulgowy, 70 zł/normalny | Karnet na piątek i sobotę + niedzielny spływ: 170 zł | Bilety ulgowe: osoby z kartą Nauczyciela, Dużej Rodziny, studenci, dzieci i młodzież do lat 18 oraz 65+ | Cena specjalna dla grup zorganizowanych – kontakt pod emailem czango@aerisfuturo.pl | Osoby obchodzące urodziny danego dnia – bezpłatnie | Dla uchodźców z Ukrainy pula darmowych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem czango@aerisfuturo.pl. Odbiór przed samym wydarzeniem

Dlaczego antywarsztaty? Zamiast drobiazgowego analizowania technicznych aspektów każdego tańca i każdej pieśni na naszych antywarsztatach zanurzymy się w tańcu, tak jak od wieków robiło się to na wsi – spędzając wspólnie czas! Najważniejsze pozostaną treści i emocje, których doświadczamy i dzięki którym się komunikujemy!

Większość tańców Czango tańczy się w kręgu, więc nie trzeba mieć partnera lub partnerki. Kroki są proste, choć żywiołowe tempo może przyprawić o zawrót głowy. Wszyscy uczestnicy swoim wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem stworzą wspólny taniec. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca.

O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów.  Będą także tańce w parach, ale u Czangów jedność tańczących w parach jest ściślejsza niż w innych regionach. Tak samo muszą trzymać jeden drugiego, współpracować demokratycznie, podobnie jak podczas tańca w kręgu. U mołdawskich Czangów pary tworzą krąg. Para lub prowadzący mężczyzna ma obowiązek pilnować innych i współpracować z nimi. Taniec w parach przejął charakterystyczne cechy tańca w kręgu.

Nauczymy się także krótkich przyśpiewek, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca!

Antywarsztaty poprowadzi dla Was Előd Molnár i Kata Reiner. Muzyką, śpiewem i tańcem zajmie się dla Was kapela Szépszerével.

UWAGA! Zajęcia nauki muzyki Czango odbędą się równolegle w dwóch niezależnych salach w dwóch grupach:

  • początkującej i zaawansowanej godz. 12:30-14:00 (grupa skrzypce i flety),
  • początkującej godz. 14:30-16:00 (dwie grupy skrzypiec).

Przygotowaliśmy dla Was po 3 godziny dziennie (piątek i sobota) warsztatów tańców oraz muzyki Czango z regionu Mołdawii i Gimeszu. Poznamy także tańce i melodię z Bukowiny i Transylwanii.

TANIEC:

  • jeśli nawet nie macie doświadczenia w tańcach Czango, ale dużo tańczycie i czujecie, że macie poczucie rytmu – zapiszcie się do grup zaawansowanych,
  • jeśli nie czujecie się pewnie w tańcu, a tańce ludowe czy w kręgu są dla Was zupełnie obce, ale chcecie je poznać – zapiszcie się do grup podstawowych.

Na każde zajęcia można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów.

Na tańcach wymagane są wygodne buty, dziewczyny najlepiej w spódnicach lub sukienkach, a mężczyźni koszule (najlepiej też na zmianę) oraz bidon na wodę do picia, wodę zapewniamy.

Zajęcia nauki tańców Czango odbędą się równolegle w dwóch niezależnych salach, a przygrywać będą uczestnicy nauki muzyki:

  • grupie początkującej w piątek godz. 13:30-15:00 i 16:00-17:30 oraz w sobotę godz. 12:30-14:00 oraz 14:30-16:00 towarzyszyć będą skrzypkowie,
  • grupie zaawansowanej w piątek godz. 13:30-15:00 i 16:00-17:30 oraz w sobotę godz. 12:30-14:00 towarzyszyć będą fleciści, z wyjątkiem soboty godz.14:30-16:00, gdzie pograją skrzypkowie melodie z Bukowiny i Transylwanii.

MUZYKA:

Na zajęcia muzyki wymagany własny instrument i poziom znajomości grania na nim minimum średniozaawansowany.

Zajęcia nauki muzyki Czango odbędą się równolegle w dwóch niezależnych salach, towarzysząc dwóm grupom nauki tańca:

  • grupie początkującej godz. 13:30-15:00 i 16:00-17:30 (instrumenty, z którymi można dołączyć: skrzypce),
  • grupie zaawansowanej godz. 13:30-15:00 i 16:00-17:30 (instrumenty, z którymi można dołączyć: flet).

Prosimy, kiedy kupicie bilet, wypełnijcie krótką ankietę, która pozwoli jeszcze lepiej przygotować nam program antywarsztatów. Wejdźcie w shorturl.at/EG249 i podzielcie się swoimi potrzebami.

Szczegółowe informacje o prowadzących i kapeli na stronie www.czango.pl

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/


Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.