e-Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Portret Arnolfinich

Kiedy

12.01.2021
wtorek | godz. 17:30

Gdzie

YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie w ramach cyklu Sztuka w Artusie, poświęcone będzie po raz kolejny tylko jednemu obrazowi… Ale za to jakiemu! Dziełu, które mimo swoich niewielkich rozmiarów, wciąż stanowi dla nas tajemnicę. To oczywiście malowidło Jana van Eycka, które uznawane jest za Portret Arnolfinich.

Obraz jest dziś ozdobą National Gallery w Londynie i przez wiele lat mimo swojej intrygującej symboliki – brawurowo odczytanej przez Erwina Panofskiego już w latach 30-tych XX wieku – wydawał się dziełem rozszyfrowanym. Niestety późniejsze badania podważyły interpretacje profesora Panofskiego, a ostatnie odkrycia źródłowe wszystko przewartościowały, sprawiając że malowidło wciąż rodzi pytania. Czy widoczna para to małżeństwo? Czy kobieta w istocie jest w ciąży? Czy w lustrze odbija się sam artysta? Czy wreszcie to wszystko to scena zaślubin, a może raczej powitanie w bogatej sali recepcyjnej brugijskiego domu?

Tego wszystkiego postaramy się dowiedzieć podczas wykładu, w trakcie którego poznamy nie tylko najnowsze i najbardziej interesujące interpretacje, obejrzymy szereg zbliżeń i szczegółów, poznamy ciekawostki, ale także spróbujemy zrozumieć dzieło Jana Van Eycka. Czy nam się uda? Przekonacie się już 12 stycznia na Facebooku i YouTubie Dworu Artusa, na którym będziecie mogli zadawać pytania.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Kliknij i przenieś się do artusowego