e-Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Burza

Kiedy

28.04.2020
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!

W historii sztuki istnieje wiele dzieł, których ikonografia do dziś budzi sporo wątpliwości. Nie ma jednak chyba bardziej tajemniczego obrazu niż Burza, weneckiego malarza Giorgione’a. To obraz równie zagadkowy, co artysta, który go namalował. Doczekał się  wielu najróżniejszych interpretacji, ale żadnej nie uznano za dostatecznie zadowalającą. Włoski naukowiec, Salvatore Settis, opublikował w 1978 roku książkę, w której zebrał te najbardziej interesujące i wyszło mu ich aż… 29. A było to przecież 40 lat temu! Od tego czasu naukowcy wciąż starają się zrozumieć malowidło i odkryć tajemnice, które z niego biją, zwracając uwagę na jego nieoczywisty przekaz.

Kim są przedstawione na płótnie postacie i w jaki sposób wiążą się ze sobą oraz z burzowym krajobrazem? W kolejnej e-Sztuce w Artusie przybliżmy Wam kilka najciekawszych interpretacji, a także spróbujemy na nowo spojrzeć na te niezwykłe dzieło, będące dziś ozdobą weneckiej Galleria dell’Accadamia.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski

Jeśli chcielibyście w tym trudnym okresie kwarantanny wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  Toss a coin to Artus & Artists  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!

Kliknij i przenieś się do artusowego