Dni Filozofii – Czym jest rozumienie? – dzień drugi – wykład

Kiedy

30.05.2019
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Chociaż światowy dzień filozofii wypada w listopadzie, my postanowiliśmy zorganizować artusowe dni filozofii w maju. W ramach naszej współpracy z Instytutem Filozofii UMK zapraszamy tradycyjnie na wykład z cyklu Czwartek z filozofią.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że współczesne media sprawiają, iż żyjemy w bańkach informacyjnych.

W tym kontekście istotny jest termin rozumienia, który należy do głównych pojęć humanistyki. Czym zatem jest rozumienie?  Na te pytanie spróbuje nam odpowiedzieć prof. Adam Grzeliński w ramach kolejnego wykładu z cyklu Czwartek z filozofią.

Skąd się biorą owe bańki informacyjne? Szukamy potwierdzenia własnych postaw i sądów wśród osób myślących podobnie do nas i uważamy, że tak dobrze się wzajemnie rozumiemy. Filozoficzny namysł nad fenomenem rozumienia wskazuje jednak, że nie sprowadza się ono do utwierdzania się we własnych przekonaniach, a wręcz odwrotnie – zakłada otwarcie i poszerzanie własnego świata. Filozofowie twierdzą, że pojęcie to stanowi podstawowy rys człowieka jako takiego. Jak zatem definiować rozumienie?  Co się z nami dzieje, gdy zaczyna nam go brakować?

Wykład będzie poprzedzony pokazem filmu niespodzianki, który odbędzie się 29 maja o 18:30 w Artus Cinema.

Adam Grzeliński – profesor filozofii, pracownik Instytutu Filozofii UMK. Autor monografii poświęconych filozofii brytyjskiej: Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2000), Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (w druku) oraz przekładów źródłowej anglojęzycznej literatury filozoficznej.

Współorganizacja:

umk

Patronat: