Des Orient - Muzyka filmowa Michała Lorenca

Kiedy

14.10.2012
niedziela | godz. 17:00

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Michał Lorenc to jeden z najciekawszych i najwyżej cenionych kompozytorów muzyki filmowej, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Autor partytur do Bandyty, Różyczki, Zabić Sekala, Przedwiośnia a także wielu seriali telewizyjnych z Ojcem Mateuszem i Gliną na czele. Kompozytor od 1998 roku współpracuje z niezwykłym folkowym zespołem – Des Orient. To właśnie muzycy tej formacji będą gościem koncertu inaugurującego Forte Artus Festival.

Artyści z grupy Des Orient to świetni muzycy korzystający z bogatego, częstokroć oryginalnego instrumentarium. Zespół gra na południowoamerykańskich i bałkańskich fletach, afrykańskich i arabskich bębnach, instrumentach strunowych z Turcji, Iranu, a także polskich cymbałach, skrzypcach, akordeonie, bandoneonie i kontrabasie.

Podczas nietypowego filmowo-muzycznego koncertu w Dworze Artusa artyści zaprezentują muzykę filmową Michała Lorenca pochodzącą z takich filmów jak Bandyta, Przedwiośnie, Statyści, Wszystko będzie dobrze,  Ojciec Mateusz, 300 mil do nieba. Wykonywanym utworom towarzyszyć będzie pokaz fragmentów filmów, przywracając tym samym pisanej pod film muzyce jej pierwotny kontekst.

Był koncert. Łódź. Muzyka filmowa Michała Lorenca. Orkiestra symfoniczna. Zespół DesOrient. Czas zatrzymał się w miejscu, jak w przedsionku do nieba. Był… koncert. Berlin. Muzyka Michała. Zespół DesOrient. Sala oszalała w uniesieniu, jak w bałkańskim tańcu…
Cezary Harasimowicz, scenarzysta

To muzyka bowiem układa rytm filmu. To jest rzecz kluczowa. To muzyka przyspiesza, zwalnia, pogłębia, spłyca, można tu zastosować wszystkie przymiotniki, jakie przychodzą mi do głowy. Muzyka wszystko potrafi opowiedzieć i wyostrzyć.
Michał Lorenc (wywiad dla filmmusic.pl)

Skład zespołu:

  • Marta Maślanka – cymbały
  • Malgorzata Szarlik – skrzypce
  • Klaudiusz Baran – akordeon
  • Bogdan Kupisiewicz – gitara
  • Mariusz Puchłowski – flety
  • Robert Siwak – instr. perkusyjne
  • Michał Woźniak – kontrabas

Mecenasem Koncertu jest Powiat Toruński      

Zapewniamy BEZPŁATNY DOJAZD i POWRÓT komunikacją miejską na koncert zespołu Des Orient. Podstawą ulgi (ważnej godzinę przed i dwie godziny po imprezie) będzie BILET NA KONCERT.

Goście wydarzenia