Czwartki z filozofią - Czy wiara da się pogodzić z nauką?

Kiedy

23.10.2014
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Mała
Wydarzenie archiwalne

Czwartki z filozofią mają to do siebie, że uczestniczymy w spotkaniach, które potrafią być niezwykle inspirujące zarówno dla słuchaczy, jak i prowadzących. Wykłady i następujące po nich pytania potrafią przybrać zupełnie nieoczekiwany obrót i być przyczynkiem do ciekawych dyskusji.

Tym razem prof. Adam Grzeliński zaprosi nas na spotkanie z Georgem Berkeleyem, oświeceniowym filozofem irlandzkim, jednym z klasyków brytyjskiej filozofii nowożytnej. Berkeley znany jest przede wszystkim ze swej karkołomnej tezy, zgodnie z którą materia nie istnieje. Określenie Berkeleya mianem immaterialisty dawało nieraz podstawy do najdziwniejszych interpretacji jego filozofii, jakkolwiek krytycy mieli zawsze trudności z obaleniem jego wywodów. Tymczasem Berkeley, który był nie tylko filozofem, lecz także naukowcem i biskupem kościoła anglikańskiego – starał się w oryginalny sposób pogodzić religijną wiarę z roszczeniami rozumu. W dobie sporu pomiędzy szydzącymi z religii wolnomyślicielami, a ortodoksyjnymi myślicielami religijnymi przedstawione przezeń rozwiązanie okazywało się nie tylko oryginalne, ale też nośne współcześnie.

Prof. dr hab. Adam Grzeliński – historyk filozofii specjalizujący się w nowożytnej filozofii brytyjskiej, autor monografii Angielski spór o istotę piękna. Teorie estetyczne Shaftesbury’ego i Burke’a (2001), Kategorie 'podmiotu’ i 'przedmiotu’ w Davida Hume’a nauce o naturze ludzkiej (2005),Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), tłumacz literatury filozoficznej z języka angielskiego, pełni funkcję dyrektora Instytutu Filozofii UMK.