Czwartek z filozofią - "Filozofia a fantazja sterowania klimatem"

Kiedy

19.11.2015
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Nie tylko koncertomaniacy jesienią znajdą w Dowrze Artusa coś ciekawego. Miłośnicy filozofii również mogą być pewni, że o nich nie zapomnieliśmy. A tematy najbliższych Czwartków z filozofią jak zwykle będą wszystkim nam bliskie, często bliższe niż moglibyśmy się spodziewać. Doczekaliśmy bowiem czasów, w których destabilizacja klimatu to jedno z najpoważniejszych wyzwań politycznych. A co za tym idzie ekofilozofia, filozofia techniki, socjologia środowiska, a nawet filozofia społeczna – wszystkie te dziedziny są tym tematem mocno zainteresowane. Jak konkretnie, fantazja sterowania klimatem jest związana z filozofią? Dowiemy się w listopadzie od dr hab. Ewy Bińczyk z toruńskiego UMK.

Dr hab. Ewa Bińczyk – adiunkt w Instytucie Filozofii UMK (Zakład Filozofii Nauki). Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, a także najnowszymi badaniami w obrębie tzw. studiów nad nauką oraz technologią. 

Jedną z bardziej frapujących odpowiedzi na współczesny kryzys klimatyczny jest tak zwana geoinżynieria (inżynieria klimatu). To rzekomo solidny „plan awaryjny”, formułowany w obliczu fiaska międzynarodowej polityki klimatycznej. Poprzez dalsze intensyfikowanie naszych ingerencji (choćby rozpylanie siarki w stratosferze), liczymy na skuteczne kontrolowanie klimatycznego ryzyka systemowego, które sami wytworzyliśmy. Inżynieria klimatu musi zakładać, że możliwe będzie uzyskanie prostej zgody politycznej dotyczącej tego, kto i jak będzie regulował „termostat” Ziemi.
Groźna fantazja sterowania klimatem inspiruje do postawienia wielu ważnych pytań filozoficznych dotyczących epoki, w której się znaleźliśmy.