Artus Festival | e-Czwartek z filozofią | Nieokreśloność i krytyka rozumu

Kiedy

26.11.2020
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jego zakończeniu

Głównym celem wykładu będzie zaprezentowanie tego dychotomicznego obrazu świata. Cóż jest nam bliższe w obecnej chwili pandemicznej realności? Stoicka, racjonalna, stabilna rzeczywistość czy może bezgruncie i nieokreśloność? Do kogo lub czego zwracać możemy się w chwilach zwątpienia? Czy to, czego jesteśmy świadkami, to nieuchronna konieczność czy coś, z czym powinniśmy aktywnie walczyć i przezwyciężać?

Doktor Aleksandra Kondrat na najbliższym spotkaniu w ramach e-Czwartków z filozofią i Artus Festival przybliży filozofię idealną na dzisiejsze niezwykłe czasy – autorstwa Lwa Szestowa. Filozof ten obok Mikołaja Bierdiajewa – jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich myślicieli egzystencjalnych. O ile poglądy Bierdiajewa są antropocentryczne, ponieważ bardziej skupiają się na człowieku jako podmiocie moralnym, dla Szestowa człowiek jest postacią drugorzędną, bowiem najważniejszy jest dla niego Bóg, dla którego nie istnieją rzeczy niemożliwe. Pasja życia, krytyka filozofii racjonalnej, scjentyzmu, wszędobylskiej konieczności i nieuchronności losu to podstawowe elementy rozważań Szestowa. Zdaniem rosyjskiego myśliciela filozof-racjonalista jest obezwładniany i krępowany prawami konieczności i nieuchronności, zaś człowiek, dla którego otaczająca rzeczywistość stanowi niezwykłą pasję i zadanie, zrobi wszystko, aby przezwyciężyć chłodne spekulacje na rzecz nieznanego, niepewnego losu.

Wydarzenie odbywa się na Kujawach i Pomorzu.

Transmisja online spotkania odbędzie się na artusowym

Jeśli chcielibyście w tym trudnym i niepewnym okresie wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz Artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  Toss a coin to Artus & Artists  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!

Dr Aleksandra Kondrat – pasjonatka rosyjskiej filozofii egzystencjalnej. Autorka pracy doktorskiej, pt. Filozofia egzystencji Mikołaja Bierdiajewa i Lwa Szestowa, autorka wielu artykułów naukowych i przekładów z tego zakresu. Obecnie uczy w szkołach średnich i podstawowych, jest także egzaminatorem maturalnym z przedmiotu filozofia.