e-Czwartek z filozofią | Filozofia a lęk

Kiedy

21.05.2020
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Jestem dzieckiem strachu – zwykł powiadać o sobie Thomas Hobbes, przypatrując się politycznej zawierusze siedemnastowiecznej Anglii. Przywołany w jego książce Lewiatan był uosobieniem władzy politycznej; żywił się ludzkim lękiem, a jego celem było zapobiec strachowi przed złem, jakim jest cierpienie i nagła, zadana przez innych śmierć. Strach to jedno z ludzkich uczuć, które towarzyszy nam od zarania dziejów. Już od czasów starożytnych szkół filozoficznych starano się opisać lęk przed czyhającym na człowieka złem, pochodzącym od świata, ale też wynikający z uświadomienia sobie kruchości własnego życia. Wysiłki te zmierzały jeśli nie do jego wyeliminowania, to przynajmniej do zapanowania nad nim i zrozumieniem go. Refleksja ta jest aktualna i dziś, gdy triumfy techniki i cywilizacyjne udogodnienia rozsnuwają przed człowiekiem miraż ujarzmienia natury. Filozofia, która od swych początków stara się opisać tę przypadłość ludzkiej natury, a często też ma stanowić remedium na strach, jest ciągle aktualna, bowiem nie udało się usunąć z życia trapiącego człowieka lęku. W trakcie wirtualnego wykładu przekonamy się, czy być może wszyscy jesteśmy – jak powiadał angielski klasyk – dziećmi strachu…

Jeśli chcielibyście w tym trudnym okresie kwarantanny wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  Toss a coin to Artus & Artists  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!

Kliknij i przenieś się do artusowego

Prof. dr hab. Adam Grzeliński – pracuje w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu. Jest autorem kilku monografii poświęconych nowożytnej filozofii brytyjskiej (Angielski spór o istotę piękną. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a, Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o naturze ludzkiej, Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya i Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a) i przekładów literatury filozoficznej na język polski; pomysłodawca cyklu Czwartki z Filozofią.