e-Czwartek z filozofią | Doświadczenie mistyczne

Kiedy

29.04.2021
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Facebook i YouTube
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Kliknij i przenieś się do artusowego

Kolejny Czwartek z filozofią poświęcimy mistyce. Współczesna socjologia religii wskazuje na charakterystyczną cechę naszych (po)nowoczesnych czasów, a mianowicie na zanikanie wpływów i oddziaływań religii instytucjonalnych połączonych ze wzrostem zainteresowań duchowością oraz poszukiwaniami wewnętrznej drogi życia.

Człowiek współczesny często określa się jako niereligijny, ale uduchowiony. I w takim właśnie kontekście swą aktualność ukazuje szeroko rozumiana sfera mistyki, która zdaje się odpowiadać na potrzeby duchowe ludzi naszych czasów. O doświadczeniu mistycznym mówią zarówno osoby religijne, jak i agnostycy czy ateiści. Możemy mówić o potężnym ładunku kulturotwórczym zawartym w tym doznaniu – jego potencjale inspirującym i heurystycznym. Czym ono jest? Warto zastanowić się nad tym pytaniem już 29 kwietnia w czasie transmisji na artusowym Facebooku i YouTubie.


Krzysztof Stachewicz – prof. dr hab., filozof, teolog, historyk. Kierownik Zakładu Filozofii i Dialogu na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, redaktor naczelny rocznika naukowego Filozofia Chrześcijańska. Autor 8 książek, ponad 150 artykułów i rozpraw. Ostatnio wydał: Milczenie wobec dobra i zła. W stronę etyki sygetycznej i apofatycznej (2013), Myśleć prawdę i dobro (2016) oraz Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki (2019). Jego głównymi przestrzeniami badawczymi jest etyka, metaetyka, filozofia zła, antropologia filozoficzna, filozofia mistyki i filozofia losu.