Czwartek z filozofią | Czym jest donos | prof. dr hab. Karol Sauerland

Kiedy

25.01.2024
czwartek | godz. 18:30

Gdzie

Sala Malinowa (II piętro)
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Czas trwania wydarzenia – około 1 godzina i 30 minut
Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

Czym jest donos?

Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce trzydzieści srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych, oryginał ukazał się po niemiecku oprócz polskiego istnieje też przekład węgierski, Karol Zauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżymach, sowieckim i w Trzeciej Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.

Profesor doktor habilitowany Karol Zauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warszawskiego, matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim między innymi Od Dilteja do Adorna oraz ponad trzystu artykułów w języku polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim, nagrodzony przez fundację imienia Humbolda, otrzymał także węgierską nagrodę imienia Petufiego. Ostatnio wydał książki Tagebuch ajnes engagirten Beobachters, czyli Dziennik z lat osiemdziesiątych i Mariupol, Refleksionen uber die rusisze Inwazjon gejgen di Ukraine, czyli Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czas trwania wydarzenia – około jedna godzina i trzydzieści minut

   

twarz starszego mężczyzny z wysokim czołem i długimi brązowymi włosami i brodą

Czym jest donos?

Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce 30 srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych (oryginał ukazał się po niemiecku; oprócz polskiego istnieje też przekład węgierski) Karol Sauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżymach, sowieckim i w III Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.

Prof. dr hab. Karol Sauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warszawskiego, matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim (m.in. Od Diltheya do Adorna) oraz ponad trzystu artykułów w j. polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim, nagrodzony przez fundację im. Humboldta, otrzymał także węgierską nagrodę im. Petöfiego. Ostatnio wydał książki Tagebuch eines engagierten Beobachters (Dziennik z lat osiemdziesiątych) i Mariupol. Reflexionen über die russische Invasion gegen die Ukraine (Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę).

Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.