Czwartek z filozofią | Czym jest donos | prof. dr hab. Karol Sauerland
Czym jest donos?
Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce trzydzieści srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych, oryginał ukazał się po niemiecku oprócz polskiego istnieje też przekład węgierski, Karol Zauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżymach, sowieckim i w Trzeciej Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.
Profesor doktor habilitowany Karol Zauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warszawskiego, matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim między innymi Od Dilteja do Adorna oraz ponad trzystu artykułów w języku polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim, nagrodzony przez fundację imienia Humbolda, otrzymał także węgierską nagrodę imienia Petufiego. Ostatnio wydał książki Tagebuch ajnes engagirten Beobachters, czyli Dziennik z lat osiemdziesiątych i Mariupol, Refleksionen uber die rusisze Inwazjon gejgen di Ukraine, czyli Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czas trwania wydarzenia – około jedna godzina i trzydzieści minut
Czym jest donos?
Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce 30 srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych (oryginał ukazał się po niemiecku; oprócz polskiego istnieje też przekład węgierski) Karol Sauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżymach, sowieckim i w III Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.
Prof. dr hab. Karol Sauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warszawskiego, matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim (m.in. Od Diltheya do Adorna) oraz ponad trzystu artykułów w j. polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim, nagrodzony przez fundację im. Humboldta, otrzymał także węgierską nagrodę im. Petöfiego. Ostatnio wydał książki Tagebuch eines engagierten Beobachters (Dziennik z lat osiemdziesiątych) i Mariupol. Reflexionen über die russische Invasion gegen die Ukraine (Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę).
Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.