Czwartek z filozofią | Czy możliwy jest cnotliwy egoizm?

Kiedy

21.10.2021
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie przełożone z 16 września 2021 roku

Na kolejnym spotkaniu w ramach Czwartku z filozofią zajmiemy się tematem egoizmu. Wśród filozofów znajdą się tacy, który będą go wartościować pozytywnie. Amerykańska myślicielka Ayn Rand przekonywała, że egoizm powinno się postrzegać jako cnotę, nie jako wadę czy przywarę. Stworzona przez nią koncepcja stała się niezwykle popularna wśród Amerykanów, którzy do dziś chętnie sięgają po powieści i eseje jej autorstwa. Jej przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki, pobudzają do debat i dyskusji. Rand była aktywną uczestniczką debaty publicznej, promowała idee wolnego rynku, przedsiębiorczości i indywidualizm jeszcze przed światowym triumfem reaganomiki i thatcheryzmu. Egoizm stanowił istotny element jej rozważań.

Czy jej koncepcje mają szansę, by obronić się w drugiej dekadzie XXI wieku? Czy w ogóle kiedykolwiek się broniły? Czy uznawanie egoizmu za cnotę nie jest zabiegiem nazbyt ryzykownym? Odpowiedzi na te pytania otrzymamy już 21 października na Sali Wielkiej.


Sławomir Drelich – politolog i etyk. Adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, a także wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu. Zajmuje się myślą polityczną (populizm, liberalizm, libertarianizm), dyskursem publicznym i etyką życia publicznego. Autor książek: Populistów ethos zbuntowany (Toruń 2010), Wojny trybuna ludowego. Przypadek Andrzeja Leppera (Toruń 2013) i Moralność kanibali. Ayn Rand wobec lewicowej wizji społeczeństwa (Toruń 2020).