Czwartek z filozofią – Czemu spieramy się o piękno?

Kiedy

08.11.2018
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

W mury Dworu Artusa wracają wykłady z cyklu Czwartki z filozofią. Podczas pierwszego z nich zastanowimy się, czy można uzasadnić nasze przekonania dotyczące takich wartości jak piękno.

Z jednej strony znana teza zdrowego rozsądku powiada, że w kwestiach smaku nie powinniśmy się spierać, bowiem sprowadza się on do indywidualnych upodobań. Z drugiej jednak strony ten sam zdrowy rozsądek podpowiada nam, że orzekając o pięknie i innych wartościach estetycznych, wyrażamy prawdy, którym przysługuje obiektywna wartość.

Kwestią, którą w związku z tym domaga się omówienia, jest wskazanie na podstawy roszczenia naszych sądów o pięknie do prawdziwości. W trakcie wykładu zostaną przedstawione różne sposoby uzasadnienia tego fenomenu, odwołujące się do klasycznych stanowisk w filozofii.

Prof. dr hab. Adam Grzeliński pracuje w Instytucie Filozofii UMK, gdzie kieruje Pracownią Filozofii Brytyjskiej. Jest autorem monografii Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2001),  Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (2018, w druku) oraz przekładów dzieł filozoficznych na język polski.

Współorganizacja:

  umk

Patronat: