Czwartek z filozofią – Okłamywanie samego siebie i architektura umysłu

Kiedy

25.01.2018
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Ludzki umysł jest pełen pęknięć i niespójności, a każdy z nas jest w jakimś stopniu obcy dla samego siebie: często nie rozumiemy, dlaczego działamy w określony sposób. Przedmiotem wykładu będzie zjawisko, w którym szczególnie przejawia się niejednorodność umysłu. Chodzi o zdolność do okłamywania samego siebie, do ukrywania przed sobą ponurych prawd i „przekonywania” siebie do optymistycznych, czasem wręcz narcystycznych fałszów.

Jak to możliwe być jednocześnie kłamcą i okłamywanym? Czy można wyjaśnić samooszustwo, odwołując się do procesów przetwarzania informacji w mózgach? Czy zdolność do okłamywania siebie jest patologią, czy raczej naturalnym elementem ludzkiego poznania? Zapraszamy na filozoficzną i kognitywistyczną podróż przez życie umysłu, usiane konfabulacjami, egocentrycznymi uprzedzeniami, fałszywymi wspomnieniami, racjonalizacjami i tendencją do hipokryzji moralnej.

Dr Paweł Gładziejewski – filozof i kognitywista, adiunkt w Instytucie Filozofii UMK. Zajmuje się naturą percepcji i reprezentacji umysłowych oraz związkami pomiędzy tożsamością a pamięcią autobiograficzną. Jest autorem książki Wyjaśnianie za pomocą reprezentacji mentalnych oraz licznych publikacji naukowych.