Chwaściory | Warsztaty zielarskie

Gdzie

Filia Dom Muz | Rudak

Bilety

60zł / normalny

Prowadzący: Sara Orzechowska

Telefon: 56 654 84 56

E-mail: okolna@artus.torun.pl

Pierwszy termin spotkania - 13.08. | spotkania - czwartki | godz. 17:30-19:00 | koszt - 60 zł /miesiąc | Prowadząca - Sara Orzechowska
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Edukacja

Chwaściory, chaszcze, zielska… A może sałatki, leki, kosmetyki? Wszystko to znajduje się od wieków w zasięgu naszej ręki w postaci otaczającej nas natury, która chętnie dzieli się tym, co ma. Należy się tylko z nią zapoznać. 

Warsztaty zielarskie będą prowadzone dwa razy w miesiącu w dwóch formach zajęć. Stacjonarnych, podczas których uczestnicy będą nabywać wiedzę, przygotowywać przetwory, maceraty, octy czy nalewki lecznicze, a także plenerowych, aby nauczyć się rozpoznawać najpopularniejsze gatunki wykorzystywane w rodzimym zielarstwie i dzikiej kuchni. W czasie ich trwania skupimy się na najbardziej dostępnych, choć mało znanych roślinach. Porozmawiamy na temat zielarskiego BHP – zbioru, suszenia, przechowywania surowca, przygotowania do spożycia tak, by osiągnąć zamierzone efekty. Atrakcyjna forma zajęć i ciekawostki z kultury tradycyjnej pozwolą na przyswojenie wiedzy i jej praktyczne wykorzystanie.

Zajęcia prowadzi Sara Orzechowska, towaroznawca zielarski, obecnie doktorantka na UMK zgłębiająca zagadnienie zielarstwa w polskim folklorze. Jest autorką i prowadzącą zajęć, a także projektów związanych z tą tematyką.

Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu.