BZ WBK Press Foto 2012 - wernisaż

Kiedy

18.10.2012
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Galeria Artus
Wydarzenie archiwalne

BZ WBK Press Foto to konkurs, o którym głośno na skalę kraju. Pokonkursowa wystawa została zaproszona do Torunia i będzie towarzyszyć równie atrakcyjnym koncertom, spektaklom i spotkaniom spod znaku Forte Artus Festivalu.

Wśród wielu konkursów fotograficznych BZ WBK Press Foto jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce. Stworzony został przede wszystkim z myślą o fotografach prasowych. Celem konkursu jest pokazanie różnych aspektów codziennego życia w Polsce i na świecie – problemów społecznych, ważnych wydarzeń, narodowych sukcesów, ciekawych i inspirujących ludzi oraz inicjatyw. Konkurs ma także promować polską fotografię prasową, wspierać i motywować rodzimych fotografów do dalszych poszukiwań i rozwoju zawodowego.

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Swoje prace nadesłało aż 483 fotoreporterów z całej Polski. Ich prace oceniało profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej PAP. Uczestnicy mogli nadsyłać zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże do ośmiu kategorii konkursowych oraz do kategorii specjalnej – Fotokast. Nową kategorią, wprowadzoną w tej edycji konkursu, było Foto+, gdzie zgłaszano prace poddane obróbce w programach graficznych.

W ramach konkursu nagrodzono 46 fotoreporterów, do których trafiło 55 nagród i wyróżnień o łącznej wartości blisko 130 tysięcy złotych.

  • Zdjęcie Roku – Tomasz Lazar (freelancer), za fotografię dokumentującą zatrzymanie manifestantów w Harlemie (Nowy Jork, USA) podczas demonstracji przeciwko agresji policji oraz nierównościom w zarobkach
  • Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Supernak (Polska Agencja Prasowa PAP), za zdjęcie ze spotkania Prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej  podczas wizyty w Polsce.
  • Nagroda Banku Zachodniego WBK – Mateusz Dopierała (freelancer), za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.

Wystawa czynna od 18 października do 4 listopada 2012 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez.