Artus Short Film Festiwal 2025 | PROGRAM

Kiedy

Od 21.03.2025 piątek | godz. 17:00
do 23.03.2025 niedziela | godz. 21:30

Gdzie

Dwór Artusa
Wydarzenie archiwalne
Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

Artus Short Film Festiwal 2025 | Program

Czwartek 20 marca
17:30 Dolina Kapibary | warsztaty animacji poklatkowej | bilety

Piątek 21 marca
17:00 Kino fabularne na krótko / 99 minut | bilety/karnety
Otwarcie festiwalu: 130 lat kina! Wyjście robotników z fabryki (Francja 1895), reż. Louis i Auguste Lumière

Gorzko – reż. Marcin Kluczykowski, Polska 2024
Kameralna opowieść o seniorach, Karolu i Henryku. Mężczyźni prowadzą spokojne życie, które urozmaicają uczestnictwem w próbach chóru.
Pomarańcza z Jaffy – reż. Mohammed Almughanni, Polska/Palestyna/Francja 2023
Historia Mohammeda, młodego Palestyńczyka. Mężczyzna chce dołączyć do matki i desperacko poszukuje taksówki, która przewiezie go przez izraelski punkt kontrolny.
Czekaj na mnie we śnie (animacja malarska) – reż. Natalia Durszewic, Polska 2023
Film opowiada o trudnej relacji małżeństwa w podeszłym wieku. Odizolowani od świata i skazani na samotność kobieta i mężczyzna doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości. Dotychczas wyraźnie zdefiniowane role w ich związku nagle się odwracają.
Kompozycja z przeżyć istniejących (film animowany) – reż. Joanna Szlembarska, Polska 2023
Historia złożona z urywków życia kobiety i mężczyzny, m.in. wspólnie spędzonej nocy i przechadzek po mieszkaniu. Bohaterka porusza się po nim swobodnie, jednak do jednego z pomieszczeń – pracowni malarskiej partnera – nie ma wstępu.
Nic poważnego – reż. Kamil Czudej, Polska 2024
Daniela poznajemy, gdy trafia on na imprezę, na której zupełnie nie potrafi się odnaleźć. Na skutek kilku przypadkowych zdarzeń chłopak zostaje wplątany w konieczność opłacenia zamówienia pizzy, którą przywozi dostawczyni.

19:00 Pokaz specjalny – Justyna Gotowicz. Kobieta odważna | wstęp wolny

20:30 Kino fabularne na krótko / 127 minut | bilety/karnety

Siła oporu – reż. Elżbieta Benkowska, Polska 2024
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1984. Trzydziestoletnia Olga, aktorka jednego z warszawskich teatrów i działaczka Solidarności, przygotowuje się do premiery. I to właśnie w tak ważnej dla niej chwili system autorytarnego państwa postanawia ją złamać i zmusić do współpracy.
Ave Eva – reż. Agnieszka Nowosielska, Polska 2024
Ewa jest kobietą w średnim wieku, pełną życiowej energii. Dotąd mieszkała tylko z ojcem, jednak pewnego dnia do ich domu wprowadza się jego nowa partnerka.
Martwa natura – reż. Małgorzata Paszko, Polska 2023
Film jest dokumentem kreacyjnym. Opowiada o świecie widzianym oczami zwierząt – od morza aż po kresy pustyni.
Polish dream – reż. Małgorzata Suwała, Polska 2023
Historia przenosi nas do polskich lat 90. Sławek dostaje szansę na upragnioną niezależność i właśnie otrzymuje zlecenie życia!
Wspaniałe kilka minut – reż. Hubert Patynowski, Polska 2023
Imigrant Ó trafia do świata, w którym ludzie nie mają zahamowań. Zanikły tam bowiem emocje i uczucia. Nie ma wstydu, radości, zaufania, smutku. Można jednak kupić je w formie narkotyków.

Sobota 22 marca
14:00 Animowane światy / 73 minuty | bilety/karnety

Joko – reż. Izabela Plucińska, Polska 2024
Animacja opowiada historię Joko, młodego mężczyzny, który utrzymuje rodzinę, pracując przy cysternie. Właśnie mija drugi rok od momentu jego zatrudnienia. Tego dnia wydarza się coś niespodziewanego – do zakładu przybywają nieznani delegaci.
Story – reż. Jolanta Bańkowska, Polska 2019
Film składa się z popularnych dziś w mediach społecznościowych „stories”, czyli codziennych relacji w formie zdjęć i nagrań wideo. Przedstawione sceny ociekają ironią, jednak przede wszystkim ukazują ludzką samotność, zagubienie i obojętność.
III – reż. Marta Pajek, Polska 2018
W pewnej poczekalni dochodzi do niespodziewanego spotkania Kobiety i Mężczyzny. Najpierw on pomaga jej zdjąć czarne futro, tym samym odkrywając nagie ciało. W ten sposób rozpoczyna się ich wspólna gra, polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.
The Burden | Brzemię – reż. Niki Lindroth von Bahr, Szwecja 2017
Apokaliptyczny animowany musical, którego akcja rozgrywa się w czterech różnych przestrzeniach: w supermarkecie, hotelu, call center i restauracji z hamburgerami. Obraz porusza tematykę egzystencjalną, m.in. poprzez ukazanie wyniszczającej rutyny.

Noir-soleil – reż. Marie Larrivé, Francja 2021
Po trzęsieniu ziemi w Zatoce Neapolitańskiej odkryte zostaje ciało mężczyzny. Według policji popełnił on samobójstwo już wiele lat temu. Aby odkryć jego tożsamość, śledczy kontaktują się z Dino i jego córką Victorią, chcąc wykonać test DNA.

15:30 Maciej Buchwald / 83 minuty | bilety/karnety
Pasmo filmowe poświęcone krótkometrażowej twórczości Macieja Buchwalda. Podczas wydarzenia zaprezentujemy m.in. jego debiut, film dyplomowy oraz wybrane teledyski.

Nie ma o czym milczeć – reż. Maciej Buchwald, Polska 2007
Dwoje bliskich sobie ludzi potrafi porozumieć się bez słów. Jednak nie oszukujmy się – zdecydowanie częściej nie ma o czym milczeć! Film opowiada o niechcianych znajomościach, zawodach, złudzeniach, a także o śpiewających żabach.
Kac – reż. Maciej Buchwald, Polska 2015
Film opowiada historię pracownika Miejskiego Zakładu Rehabilitacji Alkoholowej KAC, który zakochuje się w swojej klientce. Nieoczekiwane uczucie prowadzi do poważnych zmian w jego życiu osobistym i zawodowym, a także w samym podejściu do wykonywanej pracy.
Szczęście – reż. Maciej Buchwald, Polska 2018
Opowieść o trójce bohaterów, których różnią wiek i życiowe doświadczenia. Dążą jednak do tego samego – próbują odnaleźć spokój, osiągnąć sukces, a przede wszystkim pragną miłości.
oraz teledyski: Patoreakcja, Jeżyk!, Fenomenalny, Na okrągło, Ach te Rumunki, Sanki, Polowanie na tygrysa

16:50 Kino od kuchni - spotkanie z Maciejem Buchwaldem | wstęp wolny

18:00 Mariusz Wilczyński / 69 minut | bilety/karnety
Sekcja obejmuje pokazy animacji Mariusza Wilczyńskiego. Na ekranie zobaczymy fabularne filmy animowane oraz kultowe teledyski.

Kizi mizi – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2007
Krótka opowieść miłosna z nietypowymi bohaterami – myszką i dwoma kocurami. W tej dwudziestominutowej animacji rozgrywa się melodramatyczna historia tęsknoty, zdrady i zemsty.
Niestety – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2004
Animacja opowiada o losach stareńkiej pary aniołów – są szczęśliwi, dobrotliwi i bardzo zgodni. Pewnej nocy jemu i jej, każdemu osobno, śni się ten sam sen, w którym znów są młodzi.
Mojej mamie i sobie – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2000
Poruszająco szczery, niemal intymny obraz, pełen osobistych odniesień do dzieciństwa i domu rodzinnego. To uniwersalna opowieść o relacji z rodzicami i uczuciach, które na zawsze pozostawia ona w człowieku.
Wśród nocnej ciszy – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2000
Obraz zrealizowany do tradycyjnej kolędy stanowi przejmującą interpretację baśniowych motywów. Proces powstawania materiału jest naznaczony bolesną informacją o śmierci matki, z którą autor próbował się wówczas uporać.
Szop, szop, szop, szopę – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 1999
Film animowany zrealizowany z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Wilczyński odrzuca pełen patosu zachwyt nad artystą i umożliwia publiczności odświeżone spojrzenie na twórczość Chopina.

Czasy przeszły – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 1998
Obraz jest hołdem dla historii kinematografii. Znajdziemy w nim cytaty z filmów Charliego Chaplina czy Bustera Keatona oraz wizerunki gwiazd takich jak Marilyn Monroe. Jednocześnie jest to opowieść o świecie wspomnień i metamorfozach, okraszona typowym dla Wilczyńskiego oniryzmem i zaskakującymi zabiegami wizualnymi.
oraz teledyski: Śmierć na 5, From the green hill, Nienawidzę, Allegro ma non troppo

19:10 Kino od kuchni - spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim | wstęp wolny

20:00 Kuba Więcek & Piotr Orzechowski | „Mocny człowiek” z muzyką na żywo | bilety/karnety 65zł
Pokaz polskiego filmu niemego „Mocny człowiek” z muzyką na żywo w wykonaniu dwóch znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia.

Niedziela 23 marca

11:00 Kino Rudaczek – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci oraz warsztaty | bilety

14:30 Przewodnik wyobraźni – retrospektywny przegląd filmów krótkometrażowych Wojciecha Jerzego Hasa / 98 minut | bilety/karnety
Pasmo filmowe rozpocznie krótka prelekcja w wykonaniu Tomasza Markiewki.

Ulica Brzozowa – reż. Wojciech Jerzy Has, Stanisław Różewicz, Polska 1947
Film ukazuje odradzającą się po wojnie Warszawę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto powoli podnosi się z upadku – ciężką, wspólną pracą mają szansę odbudować stolicę. Głównym celem obrazu było pokrzepienie serc Polaków w czasach powojennych.
Harmonia – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1947
Opowieść o marzeniach i związanych z nimi rozczarowaniach. Syn szewca marzy o harmonii, którą pewnego razu zobaczył w antykwariacie. W końcu kradnie ojcu pieniądze i kupuje upragniony instrument. Kiedy stary szewc odkrywa zły uczynek, wyrzuca harmonię przez okno. W filmie wyczuwalna jest stylistyka charakterystyczna dla późniejszych dzieł reżysera.
Moje miasto – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1950
Filmowe wspomnienie Krakowa z lat trzydziestych, czyli okresu dzieciństwa reżysera. Obraz jest nostalgiczną opowieścią o mieście, które Wojciech Jerzy Has musiał opuścić.
Karmik Jankowy – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1952
Opowieść o dzieciach budujących domki dla szpaków w lesie pełnym brzóz. Jeden z chłopców, mały Janek, w tajemnicy buduje klatkę, do której wykrada ptasie pisklęta, chcąc posiąść je na własność.
Parowóz Pt 47 – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1949
Głównym bohaterem filmu jest tytułowy parowóz Pt 47. Reportaż przedstawia fazę projektową oraz produkcję nowego parowozu w poznańskiej fabryce Cegielski.
Pierwszy plon – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1950
Dokument opowiada o pierwszych żniwach rolników pracujących na terenach Spółdzielni Produkcyjnej w Kolnicy.
Zielarze z kamiennej doliny – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1952
Historia uczniów podkarpackiej szkoły, którzy przez całą wiosnę i lato zbierają zioła, a następnie sprzedają je w skupie. Dzięki temu jesienią mogą cieszyć się zakupem projektora, na który samodzielnie zapracowali.

16:30 Kino fabularne na krótko / 112 minut | bilety/karnety

Przybieżeli – reż. Bartosz Brzeziński, Polska 2024
Choć film wprowadza widzów w klimat świąt Bożego Narodzenia, w przedstawionym domu wdowy po miejscowym organiście dzieją się rzeczy, które trudno wyjaśnić.
Lament no. 1 – reż. Jakub Jakubik, Polska 2023
Większość z nas wie, że płacz przynosi ukojenie i pomaga uporać się ze stratą. Utożsamiamy go ze smutkiem i żałobą. Jednak co zrobić, gdy płacz za nic w świecie nie chce do nas przyjść?
Comme des cowboys – reż. Julia Sadowska, Polska 2024
Historia Julity, która zarabia na swoje utrzymanie w stadninie koni. Pracuje tam razem z matką. Pewnego dnia jej była dziewczyna, Stacy, przyjeżdża z Francji, aby wziąć udział w zawodach jeździeckich.
Leben – reż. Anna Płonka, Polska 2023
Poznajcie Olgę, życiowo i emocjonalnie rozchwianą studentkę, która wprowadza się do mieszkania po babci. Głównym narzędziem radzenia sobie z problemami staje się dla niej autoironia – posługuje się nią m.in. podczas konfrontacji z działającą jej na nerwy współlokatorką.

18:30 Oscarowe Shorty 2025 / 185 minut | bilety/karnety

Przegląd światowego kina krótkometrażowego na najwyższym poziomie! Blok obejmuje najlepsze shorty ostatniego roku, docenione przez Amerykańską Akademię Filmową. Wśród projekcji znajdą się krótkometrażowe filmy fabularne oraz animowane.

Fabuła: „Ten obcy” (reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz), „Anuja” (reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai), „Nie jestem robotem” (reż. Victoria Warmerdam), „Ostatni strażnik” (reż. Cindy Lee, Darwin Shaw), „Człowiek, który nie mógł milczeć” (reż. Nebojša Slijepčević, Danijel Pek).
Animacje: „Piękni mężczyźni” (reż. Nicolas Keppens, Brecht Van Elslande), „W cieniu cyprysu” (reż. Shirin Sohani, Hossein Molayemi), „Magiczne cukierki” (reż. Daisuke Nishio, Takashi Washio), „Bez końca” (reż. Nina Gantz, Stienette Bosklopper), „Fuj!” (reż. Loïc Espuche, Juliette Marquet).

Karnet + Kuba Więcek & Piotr Orzechowski „Mocny człowiek” z muzyką na żywo - 65 zł
Karnet - 50 zł (bez warsztatów i pokazu z muzyką na żywo)
Bilet na pasmo filmowe - 10 zł
Kuba Więcek & Piotr Orzechowski „Mocny człowiek” z muzyką na żywo - 30 zł

Artus Short Film Festiwal 2025 | Program

Czwartek 20 marca
17:30 Dolina Kapibary | warsztaty animacji poklatkowej | bilety

Piątek 21 marca
17:00 Kino fabularne na krótko / 99 minut | bilety/karnety
Otwarcie festiwalu: 130 lat kina! Wyjście robotników z fabryki (Francja 1895), reż. Louis i Auguste Lumière

  • Gorzko – reż. Marcin Kluczykowski, Polska 2024
    Kameralna opowieść o seniorach, Karolu i Henryku. Mężczyźni prowadzą spokojne życie, które urozmaicają uczestnictwem w próbach chóru.
  • Pomarańcza z Jaffy – reż. Mohammed Almughanni, Polska/Palestyna/Francja 2023
    Historia Mohammeda, młodego Palestyńczyka. Mężczyzna chce dołączyć do matki i desperacko poszukuje taksówki, która przewiezie go przez izraelski punkt kontrolny.
  • Czekaj na mnie we śnie (animacja malarska) – reż. Natalia Durszewic, Polska 2023
    Film opowiada o trudnej relacji małżeństwa w podeszłym wieku. Odizolowani od świata i skazani na samotność kobieta i mężczyzna doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości. Dotychczas wyraźnie zdefiniowane role w ich związku nagle się odwracają.
  • Kompozycja z przeżyć istniejących (film animowany) – reż. Joanna Szlembarska, Polska 2023
    Historia złożona z urywków życia kobiety i mężczyzny, m.in. wspólnie spędzonej nocy i przechadzek po mieszkaniu. Bohaterka porusza się po nim swobodnie, jednak do jednego z pomieszczeń – pracowni malarskiej partnera – nie ma wstępu.
  • Nic poważnego – reż. Kamil Czudej, Polska 2024
    Daniela poznajemy, gdy trafia on na imprezę, na której zupełnie nie potrafi się odnaleźć. Na skutek kilku przypadkowych zdarzeń chłopak zostaje wplątany w konieczność opłacenia zamówienia pizzy, którą przywozi dostawczyni.

19:00 Pokaz specjalny – Justyna Gotowicz. Kobieta odważna | wstęp wolny

20:30 Kino fabularne na krótko / 127 minut | bilety/karnety

  • Siła oporu – reż. Elżbieta Benkowska, Polska 2024
    Akcja filmu rozgrywa się w roku 1984. Trzydziestoletnia Olga, aktorka jednego z warszawskich teatrów i działaczka Solidarności, przygotowuje się do premiery. I to właśnie w tak ważnej dla niej chwili system autorytarnego państwa postanawia ją złamać i zmusić do współpracy.
  • Ave Eva – reż. Agnieszka Nowosielska, Polska 2024
    Ewa jest kobietą w średnim wieku, pełną życiowej energii. Dotąd mieszkała tylko z ojcem, jednak pewnego dnia do ich domu wprowadza się jego nowa partnerka.
  • Martwa natura – reż. Małgorzata Paszko, Polska 2023
    Film jest dokumentem kreacyjnym. Opowiada o świecie widzianym oczami zwierząt – od morza aż po kresy pustyni.
  • Polish dream – reż. Małgorzata Suwała, Polska 2023
    Historia przenosi nas do polskich lat 90. Sławek dostaje szansę na upragnioną niezależność i właśnie otrzymuje zlecenie życia!
  • Wspaniałe kilka minut – reż. Hubert Patynowski, Polska 2023
    Imigrant Ó trafia do świata, w którym ludzie nie mają zahamowań. Zanikły tam bowiem emocje i uczucia. Nie ma wstydu, radości, zaufania, smutku. Można jednak kupić je w formie narkotyków.

Sobota 22 marca
14:00 
Animowane światy / 73 minuty | bilety/karnety

  • Joko – reż. Izabela Plucińska, Polska 2024
    Animacja opowiada historię Joko, młodego mężczyzny, który utrzymuje rodzinę, pracując przy cysternie. Właśnie mija drugi rok od momentu jego zatrudnienia. Tego dnia wydarza się coś niespodziewanego – do zakładu przybywają nieznani delegaci.
  • Story – reż. Jolanta Bańkowska, Polska 2019
    Film składa się z popularnych dziś w mediach społecznościowych „stories”, czyli codziennych relacji w formie zdjęć i nagrań wideo. Przedstawione sceny ociekają ironią, jednak przede wszystkim ukazują ludzką samotność, zagubienie i obojętność.
  • III – reż. Marta Pajek, Polska 2018
    W pewnej poczekalni dochodzi do niespodziewanego spotkania Kobiety i Mężczyzny. Najpierw on pomaga jej zdjąć czarne futro, tym samym odkrywając nagie ciało. W ten sposób rozpoczyna się ich wspólna gra, polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.
  • The Burden | Brzemię – reż. Niki Lindroth von Bahr, Szwecja 2017
    Apokaliptyczny animowany musical, którego akcja rozgrywa się w czterech różnych przestrzeniach: w supermarkecie, hotelu, call center i restauracji z hamburgerami. Obraz porusza tematykę egzystencjalną, m.in. poprzez ukazanie wyniszczającej rutyny.
  • Noir-soleil – reż. Marie Larrivé, Francja 2021
    Po trzęsieniu ziemi w Zatoce Neapolitańskiej odkryte zostaje ciało mężczyzny. Według policji popełnił on samobójstwo już wiele lat temu. Aby odkryć jego tożsamość, śledczy kontaktują się z Dino i jego córką Victorią, chcąc wykonać test DNA.

15:30 Maciej Buchwald / 83 minuty | bilety/karnety
Pasmo filmowe poświęcone krótkometrażowej twórczości Macieja Buchwalda. Podczas wydarzenia zaprezentujemy m.in. jego debiut, film dyplomowy oraz wybrane teledyski.

  • Nie ma o czym milczeć – reż. Maciej Buchwald, Polska 2007
    Dwoje bliskich sobie ludzi potrafi porozumieć się bez słów. Jednak nie oszukujmy się – zdecydowanie częściej nie ma o czym milczeć! Film opowiada o niechcianych znajomościach, zawodach, złudzeniach, a także o śpiewających żabach.
  • Kac – reż. Maciej Buchwald, Polska 2015
    Film opowiada historię pracownika Miejskiego Zakładu Rehabilitacji Alkoholowej KAC, który zakochuje się w swojej klientce. Nieoczekiwane uczucie prowadzi do poważnych zmian w jego życiu osobistym i zawodowym, a także w samym podejściu do wykonywanej pracy.
  • Szczęście – reż. Maciej Buchwald, Polska 2018
    Opowieść o trójce bohaterów, których różnią wiek i życiowe doświadczenia. Dążą jednak do tego samego – próbują odnaleźć spokój, osiągnąć sukces, a przede wszystkim pragną miłości.
  • oraz wybrane teledyski

16:50 Kino od kuchni – spotkanie z Maciejem Buchwaldem | wstęp wolny

18:00 Mariusz Wilczyński / 69 minut | bilety/karnety
Sekcja obejmuje pokazy animacji Mariusza Wilczyńskiego. Na ekranie zobaczymy fabularne filmy animowane oraz kultowe teledyski.

  • Kizi mizi – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2007
    Krótka opowieść miłosna z nietypowymi bohaterami – myszką i dwoma kocurami. W tej dwudziestominutowej animacji rozgrywa się melodramatyczna historia tęsknoty, zdrady i zemsty.
  • Niestety – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2004
    Animacja opowiada o losach stareńkiej pary aniołów – są szczęśliwi, dobrotliwi i bardzo zgodni. Pewnej nocy jemu i jej, każdemu osobno, śni się ten sam sen, w którym znów są młodzi.
  • Mojej mamie i sobie – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2000
    Poruszająco szczery, niemal intymny obraz, pełen osobistych odniesień do dzieciństwa i domu rodzinnego. To uniwersalna opowieść o relacji z rodzicami i uczuciach, które na zawsze pozostawia ona w człowieku.
  • Wśród nocnej ciszy – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2000
    Obraz zrealizowany do tradycyjnej kolędy stanowi przejmującą interpretację baśniowych motywów. Proces powstawania materiału jest naznaczony bolesną informacją o śmierci matki, z którą autor próbował się wówczas uporać.
  • Szop, szop, szop, szopę – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 1999
    Film animowany zrealizowany z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Wilczyński odrzuca pełen patosu zachwyt nad artystą i umożliwia publiczności odświeżone spojrzenie na twórczość Chopina.
  • Czasy przeszły – reż. Mariusz Wilczyński, Polska 1998
    Obraz jest hołdem dla historii kinematografii. Znajdziemy w nim cytaty z filmów Charliego Chaplina czy Bustera Keatona oraz wizerunki gwiazd takich jak Marilyn Monroe. Jednocześnie jest to opowieść o świecie wspomnień i metamorfozach, okraszona typowym dla Wilczyńskiego oniryzmem i zaskakującymi zabiegami wizualnymi.
  • oraz teledyski: Śmierć na 5, From the green hill, Nienawidzę, Allegro ma non troppo

19:10 Kino od kuchni – spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim | wstęp wolny

20:00 Kuba Więcek & Piotr Orzechowski | „Mocny człowiek” z muzyką na żywo | bilety/karnety 65zł
Pokaz polskiego filmu niemego „Mocny człowiek” z muzyką na żywo w wykonaniu dwóch znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia.

Niedziela 23 marca

11:00 Kino Rudaczek – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci oraz warsztaty | bilety

14:30 Przewodnik wyobraźni – retrospektywny przegląd filmów krótkometrażowych Wojciecha Jerzego Hasa / 98 minut | bilety/karnety
Pasmo filmowe rozpocznie krótka prelekcja w wykonaniu Tomasza Markiewki.

  • Ulica Brzozowa – reż. Wojciech Jerzy Has, Stanisław Różewicz, Polska 1947
    Film ukazuje odradzającą się po wojnie Warszawę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto powoli podnosi się z upadku – ciężką, wspólną pracą mają szansę odbudować stolicę. Głównym celem obrazu było pokrzepienie serc Polaków w czasach powojennych.
  • Harmonia – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1947
    Opowieść o marzeniach i związanych z nimi rozczarowaniach. Syn szewca marzy o harmonii, którą pewnego razu zobaczył w antykwariacie. W końcu kradnie ojcu pieniądze i kupuje upragniony instrument. Kiedy stary szewc odkrywa zły uczynek, wyrzuca harmonię przez okno. W filmie wyczuwalna jest stylistyka charakterystyczna dla późniejszych dzieł reżysera.
  • Moje miasto – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1950
    Filmowe wspomnienie Krakowa z lat trzydziestych, czyli okresu dzieciństwa reżysera. Obraz jest nostalgiczną opowieścią o mieście, które Wojciech Jerzy Has musiał opuścić.
  • Karmik Jankowy – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1952
    Opowieść o dzieciach budujących domki dla szpaków w lesie pełnym brzóz. Jeden z chłopców, mały Janek, w tajemnicy buduje klatkę, do której wykrada ptasie pisklęta, chcąc posiąść je na własność.
  • Parowóz Pt 47 – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1949
    Głównym bohaterem filmu jest tytułowy parowóz Pt 47. Reportaż przedstawia fazę projektową oraz produkcję nowego parowozu w poznańskiej fabryce Cegielski.
  • Pierwszy plon – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1950
    Dokument opowiada o pierwszych żniwach rolników pracujących na terenach Spółdzielni Produkcyjnej w Kolnicy.
  • Zielarze z kamiennej doliny – reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1952
    Historia uczniów podkarpackiej szkoły, którzy przez całą wiosnę i lato zbierają zioła, a następnie sprzedają je w skupie. Dzięki temu jesienią mogą cieszyć się zakupem projektora, na który samodzielnie zapracowali.

16:30 Kino fabularne na krótko / 112 minut | bilety/karnety

  • Przybieżeli – reż. Bartosz Brzeziński, Polska 2024
    Choć film wprowadza widzów w klimat świąt Bożego Narodzenia, w przedstawionym domu wdowy po miejscowym organiście dzieją się rzeczy, które trudno wyjaśnić.
  • Lament no. 1 – reż. Jakub Jakubik, Polska 2023
    Większość z nas wie, że płacz przynosi ukojenie i pomaga uporać się ze stratą. Utożsamiamy go ze smutkiem i żałobą. Jednak co zrobić, gdy płacz za nic w świecie nie chce do nas przyjść?
  • Comme des cowboys – reż. Julia Sadowska, Polska 2024
    Historia Julity, która zarabia na swoje utrzymanie w stadninie koni. Pracuje tam razem z matką. Pewnego dnia jej była dziewczyna, Stacy, przyjeżdża z Francji, aby wziąć udział w zawodach jeździeckich.
  • Leben – reż. Anna Płonka, Polska 2023
    Poznajcie Olgę, życiowo i emocjonalnie rozchwianą studentkę, która wprowadza się do mieszkania po babci. Głównym narzędziem radzenia sobie z problemami staje się dla niej autoironia – posługuje się nią m.in. podczas konfrontacji z działającą jej na nerwy współlokatorką.

18:30 Oscarowe Shorty 2025 / 185 minut | bilety/karnety

Przegląd światowego kina krótkometrażowego na najwyższym poziomie! Blok obejmuje najlepsze shorty ostatniego roku, docenione przez Amerykańską Akademię Filmową. Wśród projekcji znajdą się krótkometrażowe filmy fabularne oraz animowane.

  • Fabuła: „Ten obcy” (reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz), „Anuja” (reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai), „Nie jestem robotem” (reż. Victoria Warmerdam), „Ostatni strażnik” (reż. Cindy Lee, Darwin Shaw), „Człowiek, który nie mógł milczeć” (reż. Nebojša Slijepčević, Danijel Pek).
  • Animacje: „Piękni mężczyźni” (reż. Nicolas Keppens, Brecht Van Elslande), „W cieniu cyprysu” (reż. Shirin Sohani, Hossein Molayemi), „Magiczne cukierki” (reż. Daisuke Nishio, Takashi Washio), „Bez końca” (reż. Nina Gantz, Stienette Bosklopper), „Fuj!” (reż. Loïc Espuche, Juliette Marquet).

Artus Short Film Festiwal to trzy inspirujące dni z krótkimi metrażami w rolach głównych! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: filmowe bloki tematyczne, spotkania z uznanymi twórczyniami i twórcami, a także warsztaty dla najmłodszych adeptów kina!

Karnet + Kuba Więcek & Piotr Orzechowski „Mocny człowiek” z muzyką na żywo – 65 zł
Karnet – 50 zł (bez warsztatów i pokazu z muzyką na żywo)
Bilet na pasmo filmowe – 10 zł
Kuba Więcek & Piotr Orzechowski „Mocny człowiek” z muzyką na żywo – 30 zł

Partnerem Głównym Wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury Dwór Artusa i Gmina Miasta Toruń.
Patroni medialni: Radio GRA, Radio PiK.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


belka artus szort film festiwal 2025