Artus Festival | Marcin Masecki „Wariacje Goldbergowskie” | Koncert

Kiedy

04.07.2021
niedziela | godz. 16:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

45-65zł / normalny
Bilety: I pula - 45 zł, II pula - 55 zł, III pula - 65 zł | Liczba biletów na każdą pulę ograniczona | Bon na 15% zniżki – dla wszystkich osób, które są zaszczepione wymaganymi dawkami dowolnej szczepionki zapobiegającej COVID -19 | W punktach szczepień po przyjęciu pełnej dawki szczepionki dostępny będzie Bon Covidowy z unikalnym kodem promocyjnym | Wraz z biletem zniżkowym należy w dniu imprezy posiadać ze sobą kod QR (otrzymywany po zakończonym cyklu szczepień) w postaci umożliwiającej zeskanowanie kodu | Kod promocyjny do wykorzystania na ptaformie GoOut
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Artus Festival

Na koncercie otwarcia tegorocznego Artus Festival usłyszymy w Sali Wielkiej Wariacje Goldbergowskie – jeden z filarów klasycznej pianistyki w wykonaniu Marcina Maseckiego, świetnie znanego toruńskiej publiczności z projektu Jazz Band Młynarski-Masecki czy muzyki do filmu Zimna Wojna.

Za sprawą legendarnych nagrań Glenna Goulda Wariacje Goldbergerowskie weszły na stałe do popkultury, regularnie pojawiają się także w filmowych ścieżkach dźwiękowych. Marcin Masecki podchodzi do tego dzieła z charakterystycznym dla siebie połączeniem dystansu i erudycji – co zresztą zgodne jest z intencją barokowych kompozytorów, którzy zakładali pewną dowolność w interpretowaniu tekstu nutowego. Często wstrzymywali się od jakichkolwiek wskazówek interpretacyjnych. Wykonawca musi więc sam zdecydować, jakie będzie tempo, dynamika, charakter i ornamentacja. Masecki w tej dowolności czuje się jak ryba w wodzie.

Jazzowe korzenie artysty dają mu szerokie możliwości reinterpretowania oryginalnej partytury,  łącząc to z głęboką analizą materiałów źródłowych i dotychczasowymi  doświadczeniami (m.in płyty Bach: Kunst der fuge (2012) i Bach: Re-write (2013). Masecki daje nam absolutnie nietuzinkową i zarazem historycznie poinformowaną interpretację. Bach byłby zadowolony!

Wydarzenie odbywa się na Kujawach i Pomorzu.