3 x poezja: promocja książek wydanych przez WBPiCAK i MCK w Bydgoszczy

Kiedy

17.03.2018
sobota | godz. 17:00

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Przedpremierowe spotkanie dotyczące trzech książek poetyckich, które nawiązują do ludowych wzorców poezji, czerpiąc z wpływów polskich, czeskich i ukraińskich. Zaprezentowane zostaną Morele Donbasu Lubow JakymczukStryj Kaich się żeni Bogdana Trojaka  i autoportret z martwą naturą Anety Kamińskiej.

Lubow Jakymczuk jest młodą poetką ukraińską, która opisuje w tomie Morele Donbasu zarówno wojnę, jak ucieczkę do dużego miasta – swoisty wariant wygnania, ale też opuszczony kraj dzieciństwa, i to w podwójnym sensie: przez dorastanie i wojnę. Aneta Kamińska w tomie autoportret z martwą naturądokonuje mediumicznego iście wyczynu: pisze, zapisuje wiersze zmarłego przedwcześnie poety ukraińskiego – Nazara Honczara, których ten nie zdążył napisać przed śmiercią. Natomiast Bogdan Trojak, jeden z najbardziej cenionych współczesnych poetów czeskich, opisuje w tomie Stryj Kaich się żeniczłowieka w perspektywie przyrody z niespotykaną intensywnością. Każdy z autorów twórczo – i każdy inaczej – nawiązuje do ludowych wzorów poezji. Ukraina, Czechy i Polska tworzą niezwykłą mozaikę oryginalnych poetyckich języków.

  • Lubow Jakymczuk: Morele Donbasu (przeł. Aneta Kamińska)
  • Bogdan Trojak: Stryj Kaich się żeni (przeł. Michał Tabaczyński)
  • Aneta Kamińska: autoportret z martwą naturą

Wszystkie pozycje zostały wydane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, w ramach VI Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej „Ethniesy”.

 

Lubow Jakymczuk (1985) – poetka, dziennikarka, scenarzystka i animatorka kultury. Urodziła się w Pierwomajsku w obwodzie ługańskim, obecnie mieszka w Kijowie. Studiowała filologię ukraińską na Uniwersytecie Ługańskim i Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Autorka tomików poezji: jak MODA(Lwów 2009), za który dostała nagrodę Prywitannia żyttia im. Bohdana Ihora Antonycza (2008) i nagrodę im. Wasyla Symonenki (2010) oraz Abrykosy Donbasu (2015). W 2015 roku kijowski magazyn „New Time” zaliczył ją do stu najbardziej wpływowych ludzi kultury na Ukrainie. Wielokrotnie występowała w Polsce, m.in. podczas festiwali: Europejski Stadion Kultury (Rzeszów 2012) i Poznań Poetów (Poznań 2015) oraz na Warszawskich Targach Książki (2010). W 2010 roku była stypendystką programu Ministra Kultury RP Gaude Polonia.

Bogdan Trojak (1975) – czeski poeta, prozaik i tłumacz. Laureat najważniejszych nagród literackich w Czechach: Nagrody im. Jiříego Ortena (1998) i Magnesia Litera (2005). Opublikował cztery zbiory poezji: Kuním štětcem (1996), Pan Twardowski(1998), Jezernice (2001), Strýc Kaich se žení (2004), a trzy pierwsze książki zostały zebrane w książce Kumštkabinet (2005). Autor książki poetyckiej dla dzieci Nok a knedlíček (2014), a także cyklu opowiadań Brněnské metro (2008). Wkrótce ukaże się jego najnowsza książka poetycka Uhrwerk. Urodził się i wychował w Czeskim Cieszynie, mieszkał w Brnie i morawskiej wsi Bořetice, obecnie mieszka w Pradze. Zajmuje się uprawą i produkcją wina.

Aneta Kamińska (1976) – poetka i tłumaczka poezji ukraińskiej. Urodziła się w Szczebrzeszynie, pochodzi z Zamościa, mieszka w Warszawie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje jako metodyczka i lektorka języka polskiego dla cudzoziemców. Autorka tomików: Wiersze zdyszane (2000), zapisz zmiany(2004), czary i mary (hipertekst) (2007; wersja internetowa: www.czary-i-mary.pl) oraz więzy krwi (2018). Wydała wybory przekładów wierszy: Nazara Honczara Gdybym (2007; przekład wspólnie z Andrijem Porytką), Hałyny Tkaczuk Ja ta inszi krasuni/ Ja i inne piękności (2011), Chrystii Wenhryniuk Dowhi oczi/ Długie oczy (2013), Borysa Humeniuka Wiersze z wojny (2016), Lubow Jakymczuk Morele z Donbasu (2018), a także trzy autorskie antologie: Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska (2011), 30 wierszy zza granicy. Młoda poezja ukraińska (2012) oraz Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy (2014).