Więcej w Artusie

ART-LAB to kreatywne warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci, które realizujemy tej jesieni w Dworze Artusa. Poprzez nietypowe zabawy, wykorzystanie nowych technologii przybliżamy najmłodszym trudne pojęcia z zakresu historii sztuki czy muzyki. Przede wszystkim naszym celem jest zaciekawienie młodych odbiorców do świadomego uczestnictwa w kulturze i nawet jej tworzenia!

Jak to robimy? Na to swoiste laboratorium kształcenia artystycznego, składają się trzy nierozerwalnie związane ze sobą moduły, dzięki którym stymulujemy kreatywne myślenie oraz manualne zdolności dzieci.

  • Co w obrazie piszczy – warsztaty interpretacji obrazów oraz tworzenia martwych natur

Historyk sztuki mógłby się wydawać dzieciom nudną profesją, ale nie po warsztatach czytania obrazów dla początkujących. Dzięki zajęciom młodzi adepci będą w stanie patrzeć na dane dzieło sztuki nie tylko w kategoriach estetyki, ale także opisywania, rozumienia jego przesłania i rozróżniania stylistyk. Zwieńczeniem pracy każdej grupy są kompozycje martwych natur ułożone przez dzieci z przygotowanych rekwizytów, jak owoce, klepsydra, świece, materiały czy nawet czaszki.

  • I ty możesz zostać DJ-em – nauka gry na gramofonach dj-skich

O ile dzieci spotykają się z w szkole czy na różnego typu zajęciach z instrumentami jak gitara, fortepian, flet, skrzypce, to okazji do zobaczenia grającego DJ jest niewiele, a tym bardziej do spróbowania własnych sił w scratchingu. Prowadzący warsztaty udowadniają, że gramofon to taki sam instrument, jak każdy inny i jest wart zainteresowania. Zajęcia prowadzą mistrzowie świata w DJ-ingu, którzy pokazują uczniom nie tylko budowę i podstawowe funkcje gramofonu, ale mówią też co to jest rytm czy takt.

  • Granie na bananie – interaktywne warsztaty muzyczne

Tworzenie muzyki może być znacznie prostsze niż myślimy i to pokazujemy w trakcie tego modułu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, dzieci będą mogły tworzyć muzykę za pomocą m.in. owoców. Stworzenie niekonwencyjnego instrumentu muzycznego z bananów dla dzieci jest zaskakujące, zabawne i ekscytujące, a służy do wprowadzenia kolejnych pojęć muzycznych takich jak gama i dźwięk. Na koniec każde dziecko będzie w stanie zagrać prostą melodię, choć i będzie okazja do improwizacji.

W trakcie warsztatów przez Piwnice Kultury przewijają się setki dzieciaków z bardzo wielu szkół toruńskich jak i okolicznych miejscowości m.in. Kijewa Królewskiego, Czernikowa, Aleksandrowa Kujawskiego i innych. Oferta ta jest kierowana jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Projekt jest realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomysł warsztatów plastyczno-muzycznych to efekt zapotrzebowania na ofertę inspirującą dzieci do kreatywnego poszukiwania i rozwijania zainteresowań artystycznych. Współcześnie trwa odwrót od kształcenia humanistycznego, a duży nacisk kładziony jest na przedmioty ścisłe, które później pomagają w zdobyciu wykształcenia technicznego. Ponadto w szkołach mamy przedmioty artystyczne, które są realizowane w minimalnej liczbie godzin, a uczniowie traktują je jako mało istotne. Warsztaty zaproponowane przez Dwór Artusa mają stanowić czynnik w odwrocie od tego myślenia i przedstawić młodemu pokoleniu kulturę i sztukę jako coś godnego zainteresowania na równi z przedmiotami ścisłymi.

Zdjęcia z warsztatów

Scenariusze zajęć

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasto Toruń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Toruń.