Więcej w ArtusieNa zdjęciu w zbliżeniu pokazana jest część ludzkiej sylwetki, pochylonej . Na urządzeniu widać widać długi tekst książki,

Już od 8 lat listopad to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL – największą tego typu akcją w Polsce (a może i na świecie!) promującą czytelnictwo. Przed nami kolejna edycja projektu, a wraz z nią moc niespodzianek dla miłośników czytania i dobrej literatury. Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://akcja.czytajpl.pl/

Jest treść? Jest forma! Ćwicz się w czytaniu z Czytaj PL!

 Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Tegoroczna odsłona Czytaj PL obfituje w nowości – w akcji dostępnych będzie aż o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult po raz pierwszy w akcji Czytaj PL udostępnione będę dwie biblioteki – główna i dla młodzieży.

 • „Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków” mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com.
 • Czas nauki w szkole średniej jest bardzo ważny ze względu na podtrzymanie i pogłębienie nawyków czytelniczych młodych ludzi, dlatego bardzo cieszymy się, że w tym roku dzięki poszerzonej formule akcji „Upoluj swoją książkę” możemy jeszcze skuteczniej docierać do uczniów z przekazem, że warto czytać – mówi Dariusz Kawa z Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy.

 • „Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam na tym, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO z KBF, współorganizatorka akcji Czytaj PL.”

 

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 • Kirke, Madeline Miller, tł Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 • Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 • Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 • Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 • Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 • Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 • The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłMateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 • Wrony, Petra Dvorakova, tł Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 • Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tł Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 • Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 • Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 • Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona  w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:

 • Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
 • Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 • Lore, Alexandra Bracken, tł Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 • Siostra gwiazd, Marah Woolf, tł Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 • Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 • Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy będą zachęcać w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja będzie obecna nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” ponownie Ambasadorami i Ambasadorkami czytelnictwa staną się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce. Będą oni mogli promować akcję między innymi dzięki oryginalnym koszulkom z kodem QR według projektu Michała Loby. Przedpremierowo książki udostępnione w tegorocznej odsłonie akcji Czytaj PL będą mogli wypożyczać uczestnicy 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.

Czytaj PL – największa akcja czytelnicza w Polsce, a może i na świecie

Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 000 książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów!

 • Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do 18 bestsellerowych ebooków w akcji Czytaj PL! – mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com.
 • Z pewnością na liście pieczołowicie wybranych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które lubią słuchać książek ucieszy fakt, że aż 12 z nich będzie dostępnych w formie audiobooka – dodaje.

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partner akcji:  PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to między innymi: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość

Oraz miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.