Wystawa

Do 24 maja w Galerii Artus będzie można podziwiać wystawę Gada woda i sitowie, że my mamy się ku sobie, która przedstawia przepiękne historyczne pocztówki ukazujące miłość zakochanych. Pocztówki należą do kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

Historia pocztówek sięga II połowy XIX wieku. W owych czasach bardzo szybko stały się popularnym nośnikiem kontaktów międzyludzkich. Ich tematyka była zróżnicowana, jednak szczególnym uznaniem cieszyły się pocztówki miłosne, które dzisiaj są świadectwem dawnej obyczajowości. Przedstawiały najczęściej pary zakochanych w pełnej subtelności pozie, której amor ukrywał się za parawanem cnoty i niewinności. Inne, łamiące tamtejsze konwenanse, ukazywały sentymentalną namiętność i melancholię.

Zbiór kilkuset pocztówek Mariana Sołobodowskiego ukazuje klimat dawnych lat, kiedy to mężczyzna w osobliwy sposób okazywał swą sympatię wobec wybranki. Dzisiaj z łatwością można dostrzec różnice jakie zaszły od tamtych czasów. Nie jednemu przyglądającemu się wystawie, może zakręcić się łza w oku, wspominając dawne żywą tradycje korespondowania za pomocą pocztówek czy listów. Nie jest to jednak jedyny cel tej wystawy. Oglądając pocztówki można zaczerpnąć lekcji obyczajów i tradycji z I połowy XX wieku.

Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 oraz podczas imprez.