Jesienny Forte Artus Festival od zawsze przypomina miasto wypełnione zabytkami. Co zobaczyć? Gdzie pójść? Gdzie na dłużej przystanąć? Te dylematy co roku nurtują nie tylko miłośników kultury. Żeby nie zgubić się w gąszczu wydarzeń przygotowaliśmy krótki przewodnik po październikowo – listopadowym programie.

Wycieczka to będzie ciekawa i niebanalna, bo też atrakcje jakie przygotowaliśmy zaskakują różnorodnością. Będą spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i dużo koncertów: od rocka, przez występy kabaretowe po pop, jazz, muzykę poważną i klasykę polskiej piosenki rozrywkowej.

Kulturalną wędrówkę rozpoczniemy od uroczystego koncertu jubileuszowego. Dwór Artusa skończył w tym roku 20 lat i z tej okazji przygotował kolejną miłą niespodziankę. Będzie nią koncert Artura Andrusa, który na rozpoczęcie festiwalu 7 października, zaprezentuje swoje piosenki, wzbogacone niebanalną, jak zawsze w wydaniu tego artysty, konferansjerką i inteligentnym poczuciem humoru. A wszystko pełne szacunku, klasy i najwyższej jakości artystycznej, cech które przez dwadzieścia lat są kojarzone z Dworem Artusa.

Już następnego dnia czekać nas będą kolejne emocje. Tym razem podczas spotkania autorskiego z Jowitą Budnik, aktorką znaną z sugestywnych ról w Placu Zbawiciela, Papuszy czy Jezioraku.

Tradycyjnie oprócz spotkań odbędzie się też wernisaż BZ WBK Press Foto. Także i w tym roku Galeria Artus gościć będzie najlepsze polskie fotografie reportażowe, które przypomną nam najważniejsze wydarzanie roku 2014. Wystawie po raz kolejny towarzyszyć będą warsztaty fotograficzne, prowadzone przez jurora konkursu, doświadczonego reportera prasowego, Waldemara Kompałę.

Z reportażem związek ma też kolejny gość, dziennikarz Tomasz Sianecki, który 11 października zawita do Artusa na spotkanie autorskie i z pewnością opowie o specyfice pracy w ogólnopolskich mediach.

Ważnym przystankiem na naszym szlaku będzie akustyczny koncert Piotra Roguckiego, wokalisty zespołu Coma. Wraz z muzykami orkiestrowymi artysta wykona piosenki z solowych albumów.

Nasza kulturalna wędrówka musiała również zawitać w rejony najlepszego jazzu. Dwa przystanki zapowiadają się naprawdę ekscytująco. 23 października wokalną ucztę zgotuje nam Aga Zaryan, która zmierzy się z klasycznymi już utworami Najwyższej Kapłanki Jazzu, Niny Simone, a dwa dni później Wojtek Mazolewski Quintet udowodni, że jazzem wciąż można się bawić, a gatunek ten wbrew obiegowym opiniom cały czas ekscytuje, szczególnie gdy wykonywany jest z wielką pasją.

Następne punkty programu to również wydarzenia niebanalne. Do łez rozbawi nas Teatr Improwizowany Klancyk, który zagra spektakl komediowy w tematyce Dziadów Adama Mickiewicza, zaś o szybsze bicie serca przyprawi nas Kayah. Ta kultowa wokalistka z okazji 20-lecia płyty Kamień wykona piosenki właśnie z tego albumu. Dobra zabawa w rytm pop-soulu gwarantowana.

Na kulturalnej mapie z pewnością intrygująco zapowiada się koncert Narciarzy, czyli grupy przyjaciół, której wokalny trzon stanowią Dorota Miśkiewicz i Kuba Badach. Artystów połączyła pasja muzykowania i miłość do nart. W okresie zimowym zbierają się, żeby razem pozjeżdżać i… pograć. Na ogół oba te procedery odbywają się we Włoszech, jednak od czasu do czasu można ich usłyszeć w Polsce. Dodajmy, że jest to rzadka okazja do posłuchania tej formacji, i być może jedyna, aby zobaczyć i posłuchać Kubę Badacha grającego na basie!

Po szaleńczej muzycznej jeździe jaką zafundują nam Narciarze, wskazany będzie odpoczynek. Zapewni je spotkanie z Olgą Tokarczuk, która odpowie na pytania Justyny Sobolewskiej. Będzie o pisaniu, mistyce i opus magnum pisarki, jaką z pewnością są monumentalne Księgi Jakubowe.

Nasza wycieczka nie byłaby kompletna, gdyby nie przystanek z muzyką klasyczną, jaki zapewni nam Grażyna Brodzińska. Pierwsza Dama Operetki z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Chmiela wykona tak rozpoznawalne utwory jak: Czardasz z operetki Perła z Tokaju, Besame mucho oraz niezapomniane Przetańczyć całą noc. Nie zabraknie również piosenek z repertuaru międzywojennego takich jak: Sexappel czy Już nie zapomnisz Mnie.

W zupełnie inne muzyczne rejony wejdziemy wraz z rewelacją tego sezonu, artystą ukrywającym się pod pseudonimem Kortez. Wokalista, autor hitu Zostań, promować będzie swoją najnowszą płytę zatytułowaną Bumerang. Będzie prosto, szczerze, minimalistycznie i nade wszystko autentycznie. Bo taki jest ten niezwykły twórca, który przebojem podpił serca publiczności.

Nasza dalsza podróż wykroczy daleko poza granice Torunia. A to za sprawą spotkania z Aleksandrem Dobą, podróżnikiem, eksplorerem, odkrywcą i pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

Za granicę przeniesiemy się również dzięki niezwykłej Rykardzie Parasol, która swym mocnym, operowym głosem wyśpiewa pełne mocy teksty ze swojej najnowszej płyty. Zaś kolejny koncert, a zarazem stacja końcowa Forte Artus Festival to występ Ireny Santor. Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami. Kryształowo czysty głos, wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny uczyniły z niej Artystkę wielkiego formatu – ponadczasową.Czas mija, a Jej piosenki są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą, o czym będzie się można przekonać podczas koncertu w Dworze Artusa.

Jesienna wędrówka szlakiem Forte Artus Festival z pewnością zaspokoi gusty nawet najbardziej wymagających kulturalnych turystów. Tych młodszych i tych starszych, miłośników jazzu i popu, klasyki i muzycznej awangardy, tych tęskniących za przygodą i tych ceniących czytelnictwo w domowych pieleszach. Szykujcie się na ekscytującą kulturalną podróż. W końcu nie co dzień wędruje się w towarzystwie tak znakomitych artystów…