Więcej w ArtusieJoanna Strzelecka-Traczykowska

Osoby odwiedzające Galerię Artusa miały już wielokrotnie szansę podziwiać zapierające dech w piersiach fotografie czy skłaniające do refleksji malarstwo. Tym razem będzie to wystawa pasteli autorstwa Joanny Strzeleckiej-Traczykowskiej pt. Wewnętrzne pejzaże.

Artystka w swoich pracach w szczególny sposób buduje przestrzeń, która w nas – odbiorcach próbuje zaszczepić otwartość na to co nieznane, nieoczywiste czy nieprzewidywalne. Tą przestrzeń autorka otwiera przed nami w sposób symetryczny, posługując się motywem okna czy bramy. Uchylone wrota zapraszają, aby zajrzeć dalej i sprawdzić, co się za nimi kryje. To, co może zdumieć odbiorcę, to rozbudowanie kompozycji bardziej od góry ku dołowi, a jednocześnie lekko zarysowany horyzont.

Prezentowane pastele zwracają uwagę nie tylko użytymi formami, ale również kolorami. Autorka stopniuje odcienie jednego koloru, ale również łączy barwy ciepłe i zimne. Celem tych kontrastów jest pokazanie konieczności dokonywania ciągłych wyborów przez człowieka i związanych z tym przeżyć.

Joanna Strzelecka-Traczykowska jest artystką dobrze znaną w toruńskim środowisku, ponieważ ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK. Również aktywnie włącza się życie kulturalne Torunia od 1975 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace można było podziwiać nie tylko na blisko 30 wystawach indywidualnych w całym kraju, ale również ekspozycjach międzynarodowych, jak chociażby kilkakrotnie na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

Główną zasadą obecnej twórczości Joanny jest synteza i otwartość. Tę otwartość podkreśla bardzo często wykorzystywany motyw bramy-przejścia. Podziały płaszczyzn sugerujące monumentalne wnętrza budowane są niezwykle subtelnymi różnicami kolorystycznymi, np. błękitem w wielu odcieniach […]

Forma w obecnych Jej pracach jest płaska. Chodzi zatem bardziej o otwieranie i zamykanie przestrzeni, o ciągłe wybory jedynie słusznych decyzji, nie zaś o ukazanie przestrzenności budowanej przez człowieka kultury. Chodzi bardziej o pokazanie przeżyć… 

Anna Kroplewska Gajewska