Świat i okolice - Kaszmir - w poszukiwaniu himalajskiego raju

Kiedy

20.04.2016
środa | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

2zł / normalny
Emeryci, renciści, uczniowie, studenci, niepełnosprawni - wstęp wolny

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy, którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje.

Kaszmir to wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal. Ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.

Sercem Kaszmiru jest miasto Śrinagar – indyjska Wenecja, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal. Eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Powędrujemy do mogolskich ogrodów i przespacerujemy się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzymy do meczetów, a także do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.

Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku wciąż powoduje, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować…

Kaszmir - Mazurkiewiczowie

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 r. po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię.  Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 r. prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Więcej: www.terra.waw.pl  oraz www.festiwalterra.pl