Stopklatka – wystawa fotografii muzycznej Angeliki Plich – wernisaż

Kiedy

02.08.2016
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

Galeria Artus
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna do 2 września 2016, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez

Angelika Plich prezentuje swoją trzecią wystawę indywidualną. Artystka znana w Toruniu głównie z fotografii koncertowej, przygotowała projekt muzyczny, lecz nie tak oczywisty.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia muzyków stylizowane na słynne okładki płyt. Któż z nas nie zna okładek „Abbey Road” The Beatles czy „London Calling” The Clash? Sesje stylizowane na wzór popularnych na całym świecie zdjęć, mają na celu podkreślić wagę fotografii w muzyce. Zdaniem Angeli, fotografia potrafi przekazywać podobną ilość emocji, co muzyka, a kiedy jest jej niejako podkreśleniem, tworzy razem z nią spójne dzieło. Do udziału w projekcie zaproszone zostały głównie zespoły i wokaliści, którzy związani są w jakiś sposób z Toruniem. Zdarzyły się jednak wyjątki. Nazwiska muzyków biorących udział w zdjęciach pozostaną jednak utrzymane w tajemnicy do czasu wystawy.

Wystawa Angeli składała się będzie z dwóch części. Na pierwszej znajdą się opisane powyżej okładki, drugą zapełnią zdjęcia z koncertów, które odbywały się na przestrzeni lat w Dworze Artusa. Nie sposób, aby fotograf zajmujący się od kilku lat zdjęciami z koncertów i przekazywaniem, związanych z nimi, emocji muzyków, nie podzielił się również tą częścią swojej twórczości.

Tytuł wystawy „Stopklatka” zainspirowany jest tytułem jednej z piosenek warszawskiego zespołu Hanza z ich debiutanckiego krążka „Bądź co bądź, pochopne wnioski”. Stopklatkę można odczytać zarówno jako przedstawienie kadru stylizowanego na okładkę, jak i trwanie przez fotografa w jednej dziedzinie zdjęć – fotografii koncertowej. Wystawa w Dworze Artusa ma być otwarciem na kolejne perspektywy rozwoju twórczości.

Angelika Plich