Lidia Smentek - spotkanie nt. biografii Zygmunta Moczyńskiego

Lidia Smentek - okładka biografii Zygmunta Moczyńskiego

Kiedy

26.10.2017
czwartek | godz. 19:00

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Książka Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł jest biografią o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu, urodzonym w Bydgoszczy, a zamieszkałym w Toruniu. Jego twórczość poza bezspornym walorem muzycznym, cechował klimat polskości i wyraźny narodowy dydaktyzm.

O fenomenie jego dorobku pisze w jego biografii – profesor nauk fizycznych, teoretyk chemii kwantowej – Lidia Smentek. Autorka to emerytowana już redaktor pięciu renomowanych, zagranicznych czasopism naukowych. Od wielu lat jest także członkiem redakcji Forum on International Physics, American Physical Society, reprezentując Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne na forum międzynarodowym.

Opublikowała przeszło sto artykułów naukowych i tyle samo popularno-naukowych. Jest autorką dwóch książek i kilku rozdziałów w monografiach naukowych, jednakże opracowanie dotyczące Zygmunta Moczyńskiego – jako książka historyczna, jest novum na liście jej dorobku.

Biografia przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegółów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem. W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów.

Sylwetka głównego bohatera przedstawiona jest na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany: Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania: Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno czy Toruń.

Zachęcamy zarówno do zapoznania się z kompozycjami Zygmunta Moczyńskiego, jak i do lektury jego biografii, o szczegółach której opowie Lidia Smentek podczas artusowego spotkania.

Mapa