Toruński Festiwal Książki - Jacek Komuda, Jacek Kowalski, Mariusz Wollny - panel

Kiedy

12.06.2017
poniedziałek | godz. 15:30

Gdzie

podziemia Zamku Krzyżackiego
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Co decyduje o tym, że książka historyczna jest współcześnie tak popularna? Jakie są cechy składowe takiej książki? Ile w literaturze historycznej powinno być fikcji, a ile prawdy? Na te wszystkie pytania odpowiedzą goście Toruńskiego Festiwalu Książki podczas panelu dyskusyjnego – Fikcja czy prawda, czyli o literaturze historycznej.

Miejsce debaty jest też nieprzypadkowe i równie historyczne. W podziemiach Zamku Krzyżackiego spotkamy się z: Jackiem Komudą, prof. Jackiem Kowalskim i Mariuszem Wollnym. To bez wątpienia specjaliści w swoim fachu, co jest gwarantem intrygującej i merytorycznej dyskusji!

Jacek Komuda – zawodowy pisarz i historyk, autor siedemnastu książek. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec, który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Banita – mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Jacek Kowalski – profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie w Zakładzie Historii Sztuki Średniowiecznej. Sarmata i miłośnik kultury staropolskiej. Jego zainteresowania znajdują odzwierciedlenie w książkach popularnonaukowych, które poświęcił sztuce, muzyce i literaturze średniowiecznej, staropolskiej. Zajmuje się również tłumaczeniem literatury starofrancuskiej. Ponadto śpiewa i przygotowuje koncerty pieśni autorskich oraz pieśni epok dawnych w autorskich tłumaczeniach (poezja starofrancuska) i wersjach oryginalnych (poezja i pieśń epoki staropolskiej).

Mariusz Wollny – z wykształcenia jest etnografem, z zamiłowania historykiem i amerykanistą. Autor powieści, książek popularnonaukowych i zwariowanych historii dla dzieci. O swoich fascynacjach potrafi snuć porywające opowieści, w sugestywny sposób rekonstruując realia oraz atmosferę epok i światów, które odeszły w mroki historii. Wśród najczęściej wymienianych tytułów pisarza są takie pozycje jak: Kazimierz Wielki, Krew Inków, Tropem smoka, Bardzo bzdurne bajdurki), czy 4-tomowy cykl krakowski o przygodach XVI-wiecznego inwestygatora królewskiego (detektywa) Kacpra Ryksa.

Panel poprowadzi filozof, etyk, nauczyciel, kurator oświaty – Maria Mazurkiewicz.