Czwartek z filozofią: Zdrowie jako obsesja współczesności

Kiedy

31.03.2016
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kolejny Czwartek z filozofią poświęcony będzie obsesji zdrowia jaka bez wątpienia panuje w naszym społeczeństwie.

Każdy i każda z nas wymaga od państwa dobrej opieki zdrowotnej czy sprawnych usług społecznych. Jednocześnie obliguje się nas do indywidualnego dbania o siebie. Chodzimy na siłownię, staramy się być na nieustannej diecie, boimy się chorować. Skąd w naszym współczesnym społeczeństwie tak obsesyjne zainteresowanie zdrowiem?

Jeżeli wierzyć francuskiemu filozofowi i historykowi Michelowi Foucaultowi ma to swoją historię – wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy europejskie państwa zaczęły zwracać uwagę na kondycję zdrowotną swoich obywateli. Współcześni myśliciele twierdzą, że odpowiedzialność za stan naszego organizmu bierzemy obecnie głównie my sami. Dzięki upowszechnieniu testów genetycznych, pojawieniu się technologii z zakresu mHealth czy popularności psychofarmakologii, mamy więcej narzędzi do zarządzania własną biologią oraz do bezustannego monitorowania procesów życiowych. Dlaczego zdrowie jest fobią XXI wieku? Czy ta przesada jest czymś dobrym, ponieważ wydłuża nam życie, czy raczej przynosi negatywne konsekwencje, na przykład, gdy mylimy zdrowie ze zwiększaniem wydajności?

Na te i inne pytania odpowie nam dr Michał Wróblewski z toruńskiego UMK.

Dr Michał Wróblewski, filozof i socjolog, zatrudniony w Zakładzie Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii UMK. W swoich badaniach zajmuje się teorią hegemonii, studiami nad nauką i technologią oraz zjawiskiem biomedykalizacji. Interesuje się też filozofią kultury oraz współczesną filozofią francuską. Publikował m.in. w „Studiach Socjologicznych” oraz „Przeglądzie Filozoficznym”.