Czwartek z filozofią - Skąd się wzięło gender czyli o początkach debaty na temat kobiecej natury

Kiedy

15.01.2015
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Mała
Wydarzenie archiwalne

Termin gender (płeć społeczno-kulturowa) używany jest w humanistyce i naukach społecznych od lat 70-tych XX wieku. Jednak refleksja na temat tego ile „natury” a ile „kultury” znaleźć można w kobiecie i kobiecości, pojawia się już w początkach myśli feministycznej. Zagorzała i niemilknąca w ostatnim czasie dyskusja na ten temat będzie tematem najbliższego Czwartku z filozofią, który poprowadzi dr hab. Barbara Grabowska.

Dobrym przykładem odwieczności tego wątku są dwa klasyczne teksty XVIII i XIX wiecznego feminizmu, czyli Wołanie o prawa kobiety Mary Wollstonecraft z 1792 oraz Poddaństwo kobiet Johna Stuarta Milla opublikowane w roku 1869. Zarówno Wollstonecraft, jak i Mill dążąc do zmiany społecznego i ekonomicznego położenia kobiet i domagając się przyznania kobietom dostępu do równej edukacji, do lepiej płatnych i bardziej prestiżowych zawodów, czy prawa do udziału w życiu politycznym, polemizują z powszechnym wówczas przekonaniem, że kobiety z natury nie są stworzone do nauki, pracy zawodowej czy polityki. Starają się pokazać jak edukacja i naciski społeczne kształtują tak zwany „naturalny” model kobiecości. Oboje są przekonani, że zmiany w sposobie socjalizacji oraz nauczania chłopców i dziewczynek doprowadzą do zmiany dotychczasowych modelów kobiecości i męskości oraz przypisywanym obu płciom ról społecznych.

dr hab. Barbara Grabowska – pracuje w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii UMK, zajmuje się filozofią polityki (przede wszystkim liberalizmem) oraz gender- i animal-study. Autorka książki Samotny egoista czy odpowiedzialny obywatel? Rozważania na temat liberalnego ideału człowieka i obywatela (2011).