Czwartek z filozofią: Fornalstwo, grubiaństwo i kabotynizm czyli wybrane przywary mniejsze

Kiedy

12.05.2016
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kolejny Czwartek z filozofią poprowadzi dr hab. Marcin Zdrenka, który opowie o mrocznej stronie ludzkiej moralności, czyli o przywarach mniejszych.

Filozofowie i moraliści od stuleci poszukują odpowiedzi na pytanie jak dobrze żyć. Ale w szerokim obiegu większą popularnością cieszyły się nie świetlane przykłady cnotliwości i świętości, lecz soczyste opisy przywar, grzechów i wad. Także dziś mniej pamiętamy wywody Arystotelesa o cnocie, niż katalog ludzkich wad zebrany przez jego ucznia Teofrasta; umiarkowanie pociąga nas lektura żywotów świętych, ale zawsze chętnie posłuchamy o siedmiu grzechach głównych i wielkich łajdakach; mgliście pamiętamy cztery cnoty kardynalne, ale bez trudu wymienimy dwadzieścia najważniejszych przywar polityka, sąsiada i szwagierki.

Pogódźmy się z tym nieco niezdrowym zainteresowaniem mroczną stroną ludzkiej moralności i spróbujmy wyjść jej naprzeciw. Przyjrzyjmy się przywarom, ale nie tym wielkim i mrocznym, bo o nich – jak o grzechach głównych – napisano już wiele, lecz wytropmy te zwyczajne, codzienne i tak swojskie, że często przegapiane i lekceważone. Niech jednak nie zwodzi nas ich „małość”, bo wciąż pozostają groźne dla naszych wysiłków, by dobrze żyć.

Dr hab. Marcin T. Zdrenka – etyk specjalizujący się w problematyce etyki cnót, genealogii pojęć filozofii moralnej oraz filozofii zła. Autor monografii „O gnuśności. Studium lenistwa i jego kontekstów” (2012) oraz książki „Sześć cnót mniejszych” (z P. Domerackim i M. Jaranowskim).