Czwartek z filozofią: Etyka wobec medykalizacji życia

Kiedy

13.03.2014
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Mała
Wydarzenie archiwalne

Marzec to miesiąc prawie wiosenny, lecz jednak jeszcze zimowy. Ale żadna pogoda nie jest straszna, gdy w programie Dworu Artusa znajduje się cykliczne spotkanie z filozofem. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych, którzy pragną od życia czegoś więcej, są ciekawi świata i nie boją się zadawać często krępujących i zawiłych pytań.

Każde spotkanie to inny temat. Każde spotkanie to inny prelegent. Jednak każde ze spotkań ma wspólny mianownik – bliską życiu problematykę. Najbliższy wykład dr. Marcina Leźnickiego z toruńskiego UMK traktował będzie o etyce w odniesieniu do medykalizacji życia. Zakres praktycznego zastosowania medycyny oraz ewentualne ryzyko związane z jej użyciem, od dłuższego czasu interesują etyków, bioetyków oraz filozofów medycyny. O ile kiedyś medycynę stosowano wyłącznie do leczenia chorób oraz anomalii zdrowotnych, o tyle dzisiaj służy ona człowiekowi do radzenia sobie z dysfunkcjami społecznymi, którymi kiedyś lekarze się nie interesowali, np. niezadowoleniem z życia, otyłością czy choćby okresowym osłabieniem.

Co ciekawe etycy obserwujący rozwój medycyny, zastanawiają się nad zakresem interwencji medycznych w ludzkie życie, ich ryzykiem, dopuszczalnością ingerencji biomedycznych w ludzki organizm, rozumieniem zdrowia i choroby, normy oraz anomalii… Podczas tego filozoficznego czwartku i my spróbujemy wspólnie zastanowić się na istotą tych zagadnień i poszukać odpowiedzi na te wątpliwości.

Dr Marcin Leźnicki, filozof, adiunkt zatrudniony w Zakładzie Filozofii Moralnej i Bioetyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze oraz publikacje koncentrują się wokół bioetyki, etyki i filozofii medycyny a także szczegółowych zagadnień ekofilozofii.