W 1976 roku po raz pierwszy wystąpił publicznie. PiosenkąEpitafium dla Sergiusza Jesienina wygrał przegląd piosenki studenckiej w „Riwierze”. Następnie, wraz ze zmarłym w 2004 roku wielkim poetą, kompozytorem i pieśniarzem Jackiem Kaczmarskim i pianistą Zbigniewem Łapińskim, przygotował oraz zrealizował program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka tego programu stała się swoistym przebojem – hymnem Sierpnia 80, stając się tym samym nieformalnym hymnem „Solidarności”.

W 1980 powstał kolejny wspólny program tria – „Raj”. W 1981 roku z Jackiem Kaczmarskim otrzymał II nagrodę w konkursie kabaretowym za Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W październiku tegoż roku centrala związkowa CFDT zaprosiła bardów polskiej antykomunistycznej opozycji do Francji na tournee. Stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 na długo rozdzielił artystów.

W tym okresie Przemysław Gintrowski rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. „drugim obiegu kulturalnym”. Koncertował głównie w domach prywatnych. Publiczność masowa poznała go jako autora głośnej (w obu znaczeniach tego słowa) muzyki do filmu Matka Królów (w trakcie realizacji nagrań nielegalnie udało się nagrać płytę Pamiątki), a później dużo lżejszej muzyki do serialu Stanisława Barei Zmiennicy. Jest też twórcą muzyki do licznych filmów i spektakli teatralnych.

Współcześnie kojarzony przez młode pokolenie głównie z Kołysanką do filmu Tato w reżyserii M.Ślecickiego.

Przemysław Gintrowski związał się z Warszawską Szkołą Filmową , w której jest wykładowcą muzyki filmowej.

Źródło: www.gintrowski.art.pl

Przemysław Gintrowski gościł w Dworze Artusa 29.11.2008.

Serdecznie dziękuję za zaproszenie.
29 listopada 2008