Aktorka teatralna i filmowa. Należy do najlepszych aktorek swojego pokolenia. Wiele jej ról na stałe weszło do historii polskiego aktorstwa.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska skończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (1964). Na scenie debiutowała w spektaklu Niech no tylko zakwitną jabłonieAgnieszki Osieckiej w reżyserii Jerzego Uklei (1965). W tym samym roku zagrała swoją pierwszą ważną rolę, wrażliwą i zmysłową Julię z Romea i Julii Szekspira w inscenizacji Haliny Gryglaszewskiej.

W 1972 przeniosła się do Starego Teatru, z krakowską sceną związana była przez kolejnych jedenaście lat. U Jarockiego zagrała Pannę Burstner wProcesie Franza Kafki (1973), Recytatorkę w Śnie o bezgrzesznej wg Stefana Żeromskiego (1979) i Kobietę z chóru w Mordzie w katedrze Thomasa Stearnsa Eliota (1982). Współpraca z Wajdąprzyniosła jej role Joanny w Nocy Listopadowej Stanisława Wyspiańskiego (1974), Julii Chomińskiej w Z biegiem lat, z biegiem dni (1978) oraz Gertrudy w Tragicznej historii HamletaSzekspira (1981).

W Starym Teatrze Budzisz-Krzyżanowska wielokrotnie przedstawiała na scenie kobiety niepokorne, pełne wewnętrznej pasji i niepokoju. Jej postacie drgały od emocji. To jeden z charakterystycznych rysów jej aktorstwa.

źródło: www.culture.pl

Teresa Budzisz-Krzyżanowska gościła w Dworze Artusa 22.11.2009.