Więcej w ArtusieHaitańska sztuka naiwna - Jean Exavier - Na targu

Wystawa, którą od marca będzie można oglądać w Galerii Artus, opiera się na tytułowym nurcie jakim jest Haitańska sztuka naiwna. Wywodzi się on z lat 40-60. XX wieku, kiedy to sztuki malarstwa podejmowali się nie tylko wykształceni artyści, ale także niepiśmienni chłopi. Ten ruch w sztuce wyróżnia się stylem figuratywnym z intensywnym kolorem i mocną kreską. Tematyka dotyka spraw codziennych i popularnych, magicznym wyjątkiem jest inspiracja voodoo. Wszystkie poruszane tematy są przedstawiane ze skłonnością do naiwnego realizmu.

Część zebranych na wystawie prac, to rzeźby w metalu z recyclingu. Ta szczególna forma sztuki zrodziła się na wyspie m.in. za sprawą Georges’a Liautauda, z zawodu kowala, który konstruował i naprawiał proste narzędzia z żelaza. Artyści haitańscy od pokoleń podtrzymują tradycję techniki rzeźby, która w swej prostocie zachwyca, ponieważ nie potrzebuje jakichkolwiek maszyn, a tylko i wyłącznie ludzkich rąk.

Proces rozpoczyna się od usunięcia ze stalowych, poprzemysłowych beczek dna i górnego dekla, następnie wnętrze powstałego cylindra wypełnia się suszonymi liśćmi bananowca lub trzciny cukrowej, by po podpaleniu usunąć resztki farby oraz innych pozostałości. Ostudzony cylinder przecina się na całej jego długości i wałkuje tak by blacha stała się „płótnem”. Na nim rysuje się i wycina szablon, a następnie prymitywnymi narzędziami (w tym dłutem i młotkiem) wykuwa się ostateczny kształt dzieła.

Autorami zgromadzonych na wystawie prac są: Fantz Pierre, Gary Richard, Hervr Montreuil, Jean Exavier, Jonas Reginald, Kendy Desir, Lionel Paul „Onel”, Nicolson Simpson, Ronald Boyer, Saint Louis, Saint Jean Saint Juste, Vixamar.

Wystawa czynna do 7 kwietnia 2017 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez.